Ebru sanatında kullanılan temel malzemeler nelermiş?

Ebru sanatında kullanılan temel malzemeler nelermiş?

Ebru sanatı yoğun bir sıvı üzerinde hazırlanan genellikle kâğıt üzerine uygulanan renklerle oluşturulan görsel bir şölendir. Geleneklerimizde önemli bir yeri olan ebruya ilgi ne yazık ki gün geçtikçe azalmaktadır.

Ebru Sanatında Kullanılan Temel Malzemeler Nelerdir?

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ebru sanatında el becerisi kadar kullanılan malzemenin kalitesi de önemlidir. Kullanılan kâğıdın emici özellikte ve parlak olmaması gereklidir. Genellikle birinci kalite hamurdan elde edilen kâğıtlar kullanılır çünkü bu görselin daha etkileyici ve güzel olması için önemlidir. Kâğıt ile beraber kullanılan diğer maddeler: Su, boya, kitre, tekne, fırça, biz ve öd.

Ebruda kullanılan su dinlendirilmiş ve kireci az olmalıdır. Ebru sanatında kullanılan boyalar da diğer malzemeler gibi kaliteli olmalıdır. Genellikle kayaçlardan elde edilen boyalar kullanılır bu boyalar toprak boya olarak adlandırılır. Boyaların en önemli özelliği suda erimemeleri ve yağ içermemeleridir.

 

Ayrıca boyaların kullanılmadan önce iyice ezilmiş kum haline getirilmiş olması önemlidir. Kitre denilen madde güçsüz bir yapıştırıcıdır. Su ile karıştırılır. Tekne içine kitre konulan kaptır.

Fırça ile boyaların su üstüne yayılması sağlanır ebruda kullanılan fırçalar at ya da gül dalından yapılır. Bizin de işlevi fırçaya benzer. Ebruya şekil verilirken kullanılır. Öd ise genellikle büyükbaş hayvanların safra keselerinden elde edilir. Boyaların dibe çökmeden yayılmasına yüzey gerilimiyle ortam hazırlar. Ebru renklerinin kitre üzerinde durmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir