E-postada duygular rahatça ifade edilebilir mi? Tartışınız.

E-postada duygular rahatça ifade edilebilir mi? Tartışınız.

İnsanların iletişim kurdukları araçlardan ilki yazının öncesinde resimler ile duygu ve düşünceleri ifade etme yöntemi idi. Bunun ardından yazının ortaya çıkması ile taş tabletler üzerine ya da kil tabletleri taşlar ile yapılan şekiller iletişimde önemli bir yer edinmiştir. Mektupların de mektuplaşma yönteminin ortaya çıkışı da kağıt ve kalemin bulunması ile oldukça yaygın kullanılan iletişim yöntemi olmuştur.

Yurtdışı ya da yurt içinde sevdikleriniz ile haberleşirken o dönemlerde telefonun yerine mektuplar büyük önem taşımaktaydı. Aktif olarak mektuplaşmalar iletişim yöntemi olarak kullanıldığı dönemlerde postaneler ve mektupların dağıtımında önemli rol oynayan postacılar kıymet görmekteydi.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Günümüze doğru gelecek olursak; mektubun yerini e-postaya bıraktığını söyleyebiliriz. Daha hızlı bir şekilde iletişim kurmayı sağlayan e-posta yöntemi sayesinde kişiler kurum içlerinde ya da kişisel anlamda çok uzak biri yerdeki kişi ile iletişime geçme unsuru olarak hala kullanmaktadır.

 

E-posta oluşturmanın daha kolay olduğu herhangi bir telefon numarası ya da kişisel bilgi gerektirmeden sahibi olunabilecek bir e-posta adresi ile kolaylıkla karşı taraf ile iletişim kurmayı sağlayan bir alan olduğu için rahatlıkla söylenebilir ki e-posta yolu ile kişinin duygularını ifade edebilmesi mümkündür.

Mektubun elektronikleşmiş hali olarak kabul edildiğinde belirli bir mürekkep ya da sayfa sınırlandırması olmadan duygu ve düşüncelerini ifade edilebilmesi yönüyle rahat bir iletişim kanalı olduğunu da söyleyebiliriz.

Günümüzde hala telefon kullanmak istemeyen ve tüm işlerini bilgisayar üzerinden e-posta yolu ile karşılayan kişilerin en sık kullandıkları iletişim tekniği olan e posta kişinin duygu ve düşüncelerini ifade edebileceği ve bunu yaparken de herhangi bir aksama yaşayamayacağı bir yoldur. Yine de hiçbir şekilde e-postayı tercih etmeyerek telefon ile iletişim kurmak isteyen pek çok kişi de görebiliriz.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın