E Harfi ile Başlayan Meyveler

E Harfi ile Başlayan Meyveler

Elma

Besin değeri yüksek olan ve Orta Asya’da yetiştirilen elma meyvesi, gülgiller ailesindendir. Nemli iklim topraklarında yetişen elma ağacının meyvesidir. Ülkemizde kırmızı ve yeşil olarak iki farklı çeşidi sıklıkla tüketilir. Kırmızı elma tatlı iken, yeşil elmanın tadı daha mayhoştur.

Çeşitli alanlarda kullanıma sahip olan elma, çiğ olarak dalından koparıldığı şekilde kullanılabildiği gibi çeşitli yemeklerin içinde de kullanılmaktadır. Pişirilerekte kullanılan elmanın kompostosu, reçeli, sirkesi ve marmeladı yapılmaktadır.

C vitamini açısından zengin olan elma B1, B2 vitaminleri açısından da zengin bir içeriğe sahiptir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Elmanın kabukları sindirime, suyu ise romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Birden çok çeşitleri bulunan elma şu türleri ile de anılır: Ferik, Malatya, Amasya, Kırşehir vb.dir.

Erik

Ağacı tür ve çeşitlerine göre farklılaşan erik meyvesi, dünyanın pek çok yerinde üretilmekle beraber asıl anavatanı Anadoludur. Yeşil renkte miskete benzer yapısı bulunan eriğin yapısı sert ve tadı ekşidir.

Etli ve sulu bir meyve olan erik gülgiller ailesi içinde yer alır. Çiğ olarak dalından koparıldığı gibi yenebilen erik meyvesi, marmeladı, kurutularak hoşafı yapılır ve pestil yapımında da kullanılır. Siyah renkte olan eriktende ekşisi yapılmaktadır.

Bir yaz meyvesi olan erik, B ve C vitamini başta olmak üzere çeşitli mineralleri barındırır.

Ejderha Meyvesi

Dragon meyvesi ve Pitaya adıyla da anılan Ejderha meyvesi, bir kaktüs türü olarak geçer. Görüntüsü sebebiyle bu ismi alan meyve kırmızı ve yeşil iri dikenleri olan bir görüntüsü vardır. İçi ise beyaz renkte ve siyah ve kıtır tohumlardan oluşur.

 Bu meyve Endonezya, Çin, Vietnam gibi ülkelerde sıklıkla tüketilmektedir. Ülkemizde de son yıllarda tüketimi artmıştır.

Kalori miktarı açısından düşük bir değere sahip olan ejderha meyvesi, çiğ olarak yenebilen, mayhoşumsu bir tada sahip olan meyvedir. C vitamini açısından da oldukça zengindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.