Duyu Organları Ve Görevleri Konu Anlatımı 3. Sınıf Fen Bilimleri

Duyu Organları Ve Görevleri

Çevremizi algılamamızı ve anlamamızı sağlayan organlara duyu organları denir. Duyu organlarının her biri, çevremizi farklı bir yönüyle tanımamıza yardım eder. Duyu yönetim merkezi beyindir. Beş duyu organımız vardır. Bunlar:

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

GÖZ: Çevredeki varlıkları, onların hareketini, rengini şeklini kısaca birçok özelliğini görmemizi sağlar. Gözler başımızın önündeki iki çukurda yer alır, iki tanedir. Gözlerimizi kaşlar, kirpikle ve göz kapakları korur.

KULAK: Duymamıza yardımcı olur. Kulağımızla çevremizdeki sesleri işitiriz. Kafamızın iki tarafına yapışık şekilde iki tanedir.

 

DERİ: Deri vücudumuzu kaplayan bir yapıya sahiptir. Vücudu dıştan gelen mikroplara ve darbelere karşı korur. Soğuk-Sıcak, can acısı, sertlik-  yumuşaklık vb. dokunma duyularının alınmasını sağlar. Zararlı maddeleri ter yolu ile deriden dışarı taşır.

 

DİL: Yiyeceklerin tadını almamızı sağlar. Dil sayesinde acıyı, şekeri, tatlıyı, ekşiyi tuzlu maddeleri algılayabiliriz. Dil Yutkunma, çiğneme ve içmeye yardım eder. Aynı zamanda konuşmamızda da önemli rol oynar.

 

BURUN : Koku alma organımızdır. Etrafımızdaki kokuları burnumuzla hissederiz. Ayrıca nefes alıp vermede görevlidir.

Serkan BAŞARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.