Duygu ve düşüncelerinizi nasıl ifade ediyorsunuz?

Duygu ve düşüncelerinizi nasıl ifade ediyorsunuz?

Duygu ve düşünceler bizim özümüze açılan bir penceredir. Dünyaya gelen her insan daha bebeklik çağından itibaren yeni yeni keşfettiği duygularını farklı yollar ile açığa vurmaya başlar.

Bu bizlere her yaşta insanların içinde barındırdıkları duyguları ve fikirleri ifade etme dürtüsünde olduğunu gösterir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Böyle bir durum için her insanın kendi içindeki duygu ve düşünceyi ifade ediş şekli farklıdır dememiz yanlış bir söylem olmaz. Nitekim insanların her birinin dünyayı algılayış şekli ve düşünme mekanizması birbirinden farklıdır. Bu kişiler tek yumurta ikizi dahi olsalar bu böyledir. İkiz bebeklerden biri çok duygusal bir yapıya sahip olurken diğeri daha neşeli ve vurdumduymaz olabilir.

  • Duygu ve düşüncelerimi ifade ederken özellikle karşı tarafın fikir ve duygularını incitmemeye özen gösteriyorum.

  • Kendi fikirlerimin kesinlikle doğru olduğunu savunmam karşı tarafa zarar verebilecek bir duruma gelebileceğini bilerek ısrar ile fikrimi kabul ettirmeye çalışmıyorum.

  • Duyguları yaşayış şeklimiz farklıdır. Aynı parmak izimiz, ten rengimiz ve ses tonumuz gibi. Bunun için her zaman duygularımı ifade ederken dozunda ve yerinde hareket etmeye çalışıyorum.

  • Her konuda bilgi sahibi olmak mümkün değildir ve bunu bilerek hakim olmadığım bir konuda ısrar ile düşüncemi savunmuyor ve susma hakkımı kullanıyorum. Ben bu şekilde davrandığımda ortam daha sakin halde kalmış oluyor.

  • Eğer kalabalık bir arkadaş ortamında veya sınıfta isem sıramı bekleyerek ve başkalarının duygu ve düşüncelerini açıklamasına saygı göstererek hareket etmeye çalışıyorum.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın