Duygu ve düşünceleri şiir ya da düz yazı ile anlatmak arasında ne gibi farklar olabilir?

Duygu ve düşünceleri şiir ya da düz yazı ile anlatmak arasında ne gibi farklar olabilir?

Türkçe farklılıklarla dolu bir dildir. Duygu ve düşüncelerimizi ifade etmek için kullandığımız sözcükler farklı yazı türleriyle farklı etkiler yaratabilmektedir. Günlük konuşmalarımızı sırasında aktaramadığımız duygularımızı bazen kağıda, satırlara döktüğümüzde olağanüstü anlamlar oluşturabiliriz.

Bir şiir mesela, mecazlarda, kelime oyunlarından yeni yeni anlamlar çıkarabiliriz. Hayal gücümüze, kalbimize işleyen sözcükleri şiir yardımıyla başka kalplere, başka akıllara yerleştirebiliriz. Derin anlamlar yüklü sözcükler, ahenkle dans eder satırlar arasında. Çünkü şiir, sanattır. Sanat hayal gücümüzün bir eserle ortaya çıkması, somutlaştırılması demek ise o zaman şiir hayallerimizin gerçek hayata bir gölgesi olabilir. Sanatla anlatılan bir olay, toplumda daha derin hisler, birbirinden farklı birçok anlam uyandırabileceği için şiir sözcüklerin bir silahı da olabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Düz yazı, şiirin aksine sözcüklerle dans etmekten çok duyguları net bir şekilde yansıtmak için kullanılabilir. Düz yazıda derin anlamlardan ziyade derin betimlemelere başvurmak daha etkili olabilir. Şiirin yarattığı derin duygular, düz yazıda kalbe değil beyne dokunmak için etkilidir. Ancak şiirdeki etki düz yazıyla okuyucuya geçemez. Sanat, satırlara sabitlenir dışarıya taşamaz. Duygu ve düşüncenin yansıtılması için, ses uyumu, ahenk gerekmez. Şiir kısa ve anlamlı iken, düz yazı günlük konuştuğumuz dil gibi, uzun ve düz bir şekilde ifade edilebilir.

Sanat, duygu ve düşünceleri dış dünyaya taşımaktır ve şiir, düz yazının aksine duygu ve düşünceleri sanatsal bir dille kağıda dökmek için en güzel araçtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.