Dürüst oyun (fair play) örneği

Yaşadığınız, tanık olduğunuz veya medya aracılığıyla öğrendiğiniz bir dürüst oyun (fair play) örneğini arkadaşlarınıza anlatınız.

Öncelikle tanımını bilmeyen arkadaşlar için fair play; dürüst oyun, dürüst davranış olarak ifade edilmekle birlikte gerçek anlamı etik üstü davranıştır. Fair play denildiğinde akla çıkarları ve hırsları bastırarak yaşamda üstün insan ruhunu ortaya koymak akla gelmektedir.

Fair play denilince hemen hemen çoğumuzun aklına futbol müsabakaları gelir. Bugüne kadar birçoğumuz farklı ülke kültürlerini barındıran liglerde dürüstlüğümüzü sorgulatacak cinsten fair play örnekleri görmüşüzdür veya duymuşuzdur. Fair play kavramının günümüzde ön plana çıkmasıyla birlikte diğer spor dallarında da insanlar böyle davranışları alkışlar oldu.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Hatırlar mısınız bilmiyorum 2017 yılında TMOK(Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi) tarafından davranış dalında yılın fair play ödülünü kazanan isimden bahsetmek istiyorum; Valerios Leonıdıs buda kim? Dediğinizi duyabiliyorum. Naim Süleymanoğlu’nu bilmeyenimiz yoktur. 1996 olimpiyat oyunları cep herkülü için çok önemliydi. Halterde üst üste 3 altın madalya alan tek sporcu olmak istiyordu. Ancak Naim Süleymanoğlu’nun karşısında en büyük rakibim dediği Valerios Leonıdıs vardı. Kıyasıya mücadelenin sonunca Naim SÜLEYMANOĞLU 187,5 kg kaldırdığında Valerios Leonıdıs bu rekoru geçemedi ve teselli etmek yine Naim’e düşüyordu. Yunan sporcunun sen dünyanın en iyisisin sözlerine milli efsanemiz hayır ikimiz en iyiyiz demesi yıllar sürecek dostluğun başlangıcı olmuş ve Naim Süleymanoğlu vefat ettiğinde tabutu üzerinde bulunan Türk bayrağını öpen yunan sporcu benim için dünyanın en iyi fair play örneğini sergilemiştir.

“Dürüst oyun (fair play) örneği” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir