Dünya’nın şeklinin tam bir küre olmadığını kanıtlayan özellikler nelerdir?

Dünya’nın şeklinin tam bir küre olmadığını kanıtlayan özellikler nelerdir?

Dünyamız tam küre şeklinde olmayıp, ekvatordan hafif şişkin, kutuplardan basık kendine has özel bir şekli vardır. Bu özel şekle Geoit denir. Dünyanın tam küre olmayıp geoit bir şekle sahip olmasının nedeni ise kendi ekseni etrafına dönmesidir.

-Dünyanın tam küre olmadığının ilk kanıtı, eksen yarıçapı ile kutup yarıçapının birbirine eşit olmamasıdır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ekvator yarıçapının uzunluğu 6378 km’dir.

Kutup yarıçapının uzunluğu 6357 km’dir

Dünya tam küre olsaydı ekvator yarıçapı ile kutup yarıçapının uzunluklarının birbirine eşit olması gerekirdi. Oysa ekvator yarıçapı ile kutup yarıçapının uzunlukları birbirine eşit değildir. Ekvator yarıçapı, kutup yarıçapından 21 km daha uzundur. Bu yüzden dünya 21 km uzun olan ekvatordan şişkin geoit bir şekle sahiptir.

 

– Dünyanın tam küre olmadığının diğer kanıtı ise yerçekimin dünyanın her yerinde aynı olmamasıdır.

Dünya tam küre olsaydı, dünyanın yüzeyinde tüm noktaların, dünyanın merkezine uzaklıkları eşit olurdu. Buna bağlı olarak ta yerçekimi dünyanın her yerinde eşit olurdu.

Dünya geoit olduğu için dünya yüzeyindeki tüm noktaların dünyanın merkezine uzaklığı eşit değildir. Bu nedenle yerçekimi dünyanın her yerinde eşit değildir. Dünyamız kutuplardan basık olduğu için, dünya merkezine kutup bölgeleri daha yakındır. Buna bağlı olarak ta yerçekimi en fazla kutup bölgelerindedir. Ekvator bölgesi şişkin olduğu için dünyanın merkezine uzaktır. Bu yüzden yerçekimi en az ekvator bölgesindedir. Dolayısıyla dünyada yerçekimi en fazla kutup bölgelerinde, en az yerçekimi ise ekvator bölgesindedir. Sonuç olarak yerçekimi ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe artar.

Dünyamız tam küre olsaydı dünya yüzeyinde tüm noktaların, dünyanın merkezine uzaklığı eşit olacağından yerçekimi de her yerde eşit olurdu.

– Dünyanın tam küre olmadığının bir diğer kanıtı ise ekvator çemberinin uzunluğunun, tam bir meridyen çemberi uzunluğundan fazla olmasıdır.

Eğer dünyamız tam küre olsaydı kutuplardan geçen meridyen yaylarının birleşmesiyle oluşturulan meridyen çemberi ile ekvator çemberinin uzunluğunun birbirine eşit olması gerekirdi. Ancak dünyamız ekvatordan şişkin bir şekle sahip olduğundan, dünya üzerinde ki en büyük çember ekvator çemberidir ve kutuplardan geçen meridyen çemberinden uzundur. Eğer dünyamız tam küre olsaydı, kutup çemberi ile ekvator çemberinin uzunluğu birbirine eşit olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir