Dünyanın Katmanları Konu Özeti 3. Sınıf Fen Bilimleri

Dünya’mızın Katmanları

Dünya’mız kendi etrafında hızla dönen gaz ve toz bulutundan oluşmuştur. Daha sonra yüzeyi soğumuş ve sert bir kabukla örtülmüştür ve sonunda atmosfer ve bulutlar meydana gelmiş, yağmur suları denizleri oluşturmuştur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dünyamız 5 katmandan oluşmaktadır. Bunlar Atmosfer – Hidrosfer – Litosfer – Pirosfer ve Barisfer dir. Diğer isimleri ile Gaz katmanı, Su katmanı, Yer kabuğu, Magma katmanı ve Çekirdek katmanıdır. Bazı kaynaklarda katman kelimesi yerine küre kelimesi de yazabilir aynı anlamdadırlar. Şimdi bu katmanları tek tek inceleyelim.

 

1- Ateş Küre

Ateş küre, magma adı verilen sıcak ve akışkan bir maddeden oluşur. Yeryüzüne çıkan magmaya lav denir. Yukarıda verilen gazete haberinde okuduğunuz gibi magma, bazen yeryüzüne çıkabilir. Magmanın yeryüzüne çıktığı yerler yanardağ olarak adlandırılır. Yanardağdan çıkan magma bir süre sonra soğuyup katılaşır.

 

2- Su Küre

Su Küre (Su Katmanı) Suyun olmadığı bir Dünya’da yaşamak mümkün değildir. Uzaydan çekilen fotoğraflarda Dünya’mız masmavi bir küre gibi görülür. Bunun sebebi, yeryüzünün büyük kısmının sularla kaplı olmasıdır. Yeryüzündeki sular göl, nehir, deniz, okyanus ve yer altı suyu gibi çeşitli isimlerle adlandırılır. Balıklar suda yaşar. Karada yaşayan canlılar da yaşamlarını devam ettirebilmek için suya muhtaçtır.

 

Dünyanın katmanları
3- Hava Küre

Dünya yüzeyinin etrafını saran gaz tabakasına hava küre veya hava katmanı denir. Hava katmanında bulunan gazlar, tüm canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için gereklidir. Yağmur, kar, dolu gibi yağış şekilleri ve rüzgâr oluşumu hava kürenin etkilerine örnek olarak verilebilir.

 

4- Ağır Küre

Dünya’nın en iç kısmında bulunan katmandır. Çekirdek olarak da bilinir. Ağır küre, Dünya’nın en ağır ve en sıcak katmanıdır.

 

5- Taş Küre

Dünya yüzeyinin üst katmanı taş, toprak ve kaya gibi maddelerden oluşmuştur. Bu katmana taş küre, kara katmanı veya yer kabuğu adı verilir. Kara katmanının üzerinde bulunan toprakta bitkiler yetişir. Kara katmanı hayvanların ve insanların yaşama alanıdır. Üzerinde dağlar, tepeler, ovalar ve çukurlar bulunur. Bu nedenle kara katmanı engebeli bir yapıya sahiptir.

“Dünyanın Katmanları Konu Özeti 3. Sınıf Fen Bilimleri” için 7 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.