Dünyanın Hareketleri Konu Özeti 4. Sınıf Fen Bilimleri

Dünya’mızın Hareketleri

Dünya’nın iki türlü hareketi vardır. Bunlardan biri kendi etrafında dönmesi diğeri ise Güneş’in etrafında dolanması.

Dünyanın Kendi Etrafında Dönmesi

Dünya kendi etrafında dönüşünü bir günde tamamlar. Bir gün 24 saattir. Güneş’i görmeyen yerler ka ranlık olur. Aydınlık olan yerler gündüz, karanlık olan yerler ise gece olur. Dünya kendi etrafında dönüşünü batıdan doğuya doğru yapar. Dünya üzerinde güneşin doğduğu taraf doğu battığı taraf ise batı olarak adlandırılır. Bu sayede yönler kolaylıkla bulunabilir . Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde gölge boyu kısa, eğik geldiği sabah ve akşam saatlerinde gölge boyu uzundur.

Dünya’ nın Güneş Etrafında Dolanması:

Güneş’in etrafında dolanmasını 365 gün 6 saatte tamamlar. Bu süreye bir yıl denir. Dünya’nın Güneş etrafındaki bu dönüşü belli bir yörünge üzerinde olur. Bu yörünge tam bir daire şeklinde değil elips şeklindedir.

Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi sonucu mevsimler oluşur. Bir yılda dört mevsim vardır. Sonbahar, kış, ilkbahar, yaz. Her mevsim yaklaşık üç ay sürer ve sıra ile birbirlerini takip eder.

cats

“Dünyanın Hareketleri Konu Özeti 4. Sınıf Fen Bilimleri” için 33 yanıt

  1. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiğğğğğğğğğğğğğğğrrrrrrrrrrrreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnçççççççççççççççççççççççççç……………………………………………………

  2. ggggggggggggggggggggggggggggggüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeellllllllllllllllllllllllllllllllllll bence :))))))))))))))))))))))))))

  3. Meden bu kadar az Dünya nın dönme hareketi var size sormak istedin

    Ceylin KORTUN 4 – A

    Çeyyolu FİNAL Okulları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.