Dünyanın farklı coğrafi bölgelerinde yaşayan bir çocuk ile sizi buluşturan ortak insani değerler neler olabilir?

Dünyanın farklı coğrafi bölgelerinde yaşayan bir çocuk ile sizi buluşturan ortak insani değerler neler olabilir? Belirtiniz. 

Her şeyden önce “İnsanlık” dır. İnsanı insan yapan değerleri içerir. İnsanları bir arada tutan ve farklı milletlerden de olsa insanları bir araya getiren bazı değerlerden vardır.  Bu değerler adalet, hoşgörü, nezaket, sevgi, saygı, yardımseverlik gibi değerler tüm insanların ihtiyacı olan değerler olarak bilinmektedir. Bu değerlerle biri sizin karşınıza çıktığında o kişi sizin düşmanınız değildir, onunla iletişim kurabilirsiniz.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dünya üzerinde yaşayan herkesin renk, cins, dil, ırk, inanç ayrımı yapmadan insan olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Davranışlarımıza ve hayatımıza yön veren değerlerin, diğer fiziksel varlıklar gibi somut bir mevcudiyeti olamaz. Değerler ancak eylemle birlikte ortaya çıkar. Adalet ve dostluk değerlerini somut olarak, adil davranan ve dost olan insanlarda görebiliriz. İnsan her şeye bu değerlerin penceresinden bakabilmelidir. İnsanın tavır ve davranışlarında kendini gösteren sıcaklık, bu güzel ve doğru nitelikler herkes tarafından kabul görür.

Medenileşmiş demokratik tüm toplumlarda insanlar bu tür üstün değerleri onaylar ve erdem olarak kabul edilir. Örneğin hiç tanımadığın yabancı bir insanın hayatını kurtarmak için organ bağışında bulunmak erdemli bir davranış olur. İnsanlar eşit doğar ve eşit yaşar, kimsenin üstünlüğü yoktur. Eşitliğin ne olduğunu bilememişlerdir. Eşitlik her şeyin aynı olması anlamına gelmemiştir. Her şey aynı olsaydı birer birey olmazdık. Her şey aynı olsaydı “hayat” denen şey olamazdı. Her şey farklı olduğundan yaşıyoruz, aslında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir