Dünya üzerindeki bir yerin tarifi için gerekli olan unsurlar neler olabilir?

Dünya üzerindeki bir yerin tarifi için gerekli olan unsurlar neler olabilir?

Dünya üzerinde herhangi bir yerin tarifi demek, tarifi yapılacak olan yerin adresini yani Coğrafi konumunu ifade etmek demektir.

Coğrafyada herhangi bir yerin Coğrafi konumu; matematik-mutlak konum ve özel-göreceli konum ile ifade edilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Matematik-mutlak konum; herhangi bir yerin paralel-enlem ve meridyen-boylam değerlerinin ifade edilmesiyle yapılan konum tarifidir. Dolayısıyla herhangi bir yerin tarifi için öncelikle, paralel, enlem, meridyen ve boylamlara ihtiyacımız var. Dünya üzerinde konum belirlemek için belirlenmiş 180 paralel ve 360 meridyen bulunur. Ayrıca paraleller arası derece, dakika, saniyeye bölünerek enlem, meridyenler arası da yine derece, dakika ve saniyelere bölünerek boylamlar oluşturulmuştur.

Örneğin Türkiye’nin dünya üzerindeki konumunu ifade edebilmemiz için Türkiye’nin paralel ve meridyen derecelerini bilmemiz gerekir. Türkiye’nin mutlak konumu; 360 – 420 kuzey paralelleri ile 260 – 450 doğu meridyenleridir.

 

Dolasıyla dünya üzerindeki bir yerin tarifi için matematik konum kullandığımızda paralel, enlem, meridyen ve boylamlara ihtiyacımız var.

Coğrafi konumun diğer unsuru ise özel-göreceli konumdur. Öze konum herhangi bir yeri diğer alanlardan özellikler demektir.

Herhangi bir yerin tarifini yapmak için özel konum özelliklerini bilmemiz gerekir. Herhangi bir yerin özel konumu tarif edilirken; kara ve kıtalara konum, deniz ve okyanuslara göre konum, yer şekilleri, yükselti, boğaz ve geçitler, yeraltı zenginlikleri, iklim ve toprak özellikleri, nüfus özellikleri gibi unsurlar kullanılır.

Örneğin; Türkiye’nin Asya ve Avrupa kıtalarını bağlayan bir ülke olması, Anadolu ve Trakya yarımadaları üzerinde yer alması, Karadeniz, Akdeniz ve Ege denizine kıyısı olması, İstanbul ve Çanakkale boğazlarına sahip olması gibi özellikler özel konum özellikleridir.

Dolasıyla dünya üzerindeki bir yerin tarifi için özel konum kullandığımızda, tarifini yapacağımız yeri diğer yerlerden ayıran kara ve kıtalara konum, deniz ve okyanuslara göre konum, yer şekilleri, yükselti, boğaz ve geçitler, yeraltı zenginlikleri, iklim ve toprak özellikleri ve nüfus gibi özelliklere ihtiyacımız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.