Dünya üzerinde farklı iklim tiplerinin etkili olması

Dünya üzerinde farklı iklim tiplerinin etkili olması, bu iklim tiplerinin görüldüğü yerlerdeki insanların yaşamlarını nasıl etkilemektedir Açıklayınız.

Dünyada nüfusun dağılışında en önemli etkenlerin başında iklim gelmektedir. Dünya nüfusunun büyük bir kısmı ılıman iklim bölgelerinde yaşar. Çok sıcak ve çok soğuk iklime sahip olan bölgeler genellikle nüfus açısından oldukça tenhadır. Örneğin çöller ve kutup bölgeleri gibi.

İklim, yemek kültüründen, giyim tarzımıza, sosyal hayatımızdan yaşadığımız evlere kadar her şeyi derinden etkiler. Meslek seçiminden tatil seçeneklerine, çevremizdeki doğal yaşama kadar her şey iklime göre şekillenir. Dünya üzerinde iklimin çeşitli olması, doğal çevreyi, kültürleri ve yaşam tarzlarını da çeşitlendirir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Örneğin Tropikal bölgelerde yaşayan insanlar bütün bir yıl boyunca hep yaz mevsimi yaşarlar. Bu yüzden yemek kültürleri tropikal bölge ikliminde yetişen ürünlere göre şekillenmiştir. Muz, Kahve, Kakao, Pirinç, Hindistan cevizi, Mango, Ananas ve adını belki de hiç duymadığımız farklı sebze ve meyveler.

Yine giyim tarzları da sürekli yaz mevsimine göre şekillenirken belki de hayatlarında hiç kar yağışı görmezler. Kalın giysi giyme ihtiyaçları yoktur. Palto, kazak gibi kalın ve soğuktan koruyan giysileri hayatları boyunca kullanmazlar.

 

Oysa bizimde içinde bulunduğumuz Orta kuşak yıl içinde farklı 4 mevsimin yaşandığı kuşaktır. Mevsim farklılığı yıl içinde yaz ve kış mevsiminde farklı sebze- meyve tüketme kültürü oluşturmuştur. Tükettiğimiz sebze ve meyvelerde tropikal kuşak iklimlerinde yaşayan insanların tükettiklerinden oldukça farklıdır ve sürekli değişir.

Yıl içinde yaz ve kış mevsimine göre giysi değiştirme ihtiyacı, yine kış mevsiminde ısınma ihtiyacı tropikal bölgelerde yaşayan insanların bilmedikleri bir yaşam tarzıdır. Yaz mevsiminde ince ve rahat giysiler, kış mevsiminin gelmesiyle yerini soğuktan koruyan kalın giysilere bırakır.

Soğuk kuşakta az da olsa yaşayan insanlar ise bütün yıl soğuklardan korunma ihtiyacı hissederler ve bütün hayatları buna göre şekillenir. Tropikal bölgenin bitki ve hayvan çeşit ve canlılığı yerini soğuk ve donuk bir doğaya bırakmıştır. Tarımın çok fazla olmadığı bu soğuk bölgelerde insanlar hayvansal gıdalarla özellikle balıkla beslenirler. Bütün bir yıl kalın ve soğuktan koruyan giysiler giyerken, sosyal hayatları da oldukça zayıftır çünkü sürekli soğuk çok fazla dışarıda olmayı engellemektedir.

Dünyada iklim çeşitliliğinin fazla olması farklı iklim bölgelerinde yaşayan insanların farklı kültür ve yaşam tarzlarına sahip olmasına neden olmuştur. Bu durum bile farklı kültürleri görme ihtiyacı hissedenler için seyahatlere neden olmakta, bu da turizm sektörünün gelişmesini sağlamaktadır. Turizm sektöründe çalışan insanların sayısı azımsanmayacak derecededir ve elde edilen turizm gelirleri çoğu insan için önemli bir ekonomik kaynaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.