Dünya Mirası Listesi’nde ülkemizden hangi kültürel ve doğal varlıklar bulunmaktadır?

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Mirası Listesi’nde ülkemizden hangi kültürel ve doğal varlıklar bulunmaktadır? Araştırınız.

Türkiye’nin her yerinde insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen doğal ve kültürel varlıklar bulunmaktadır. Ege bölgesinde yer alanlar şunlardır; Pamukkale-Hierapolis (Denizli), Afrodisias (Aydın), Efes (İzmir), Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir). Bu yerler çok değerlidirler. İnsanlığın ortak mirası olarak kabul edilmelerinin sebebi de budur.

   Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas), Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya) ve Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir) ise İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

         İstanbul’un tarihi alanları, Troya Antik Kenti (Çanakkale), Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne) ve Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (Bursa) ise Marmara bölgesinde yer almaktadır. Bu mekanlarda özellikle Osmanlı Devleti’nin etkileri görülmektedir.

         Safranbolu Şehri (Karabük) ve Hattuşa (Boğazköy) – Hitit Başkenti (Çorum) Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Karadeniz bölgesinde bunların dışında insanlığın ortak mirası sayılması gereken pek çok yer bulunmaktadır. İlerleyen dönemlerde bu mekanlar insanlığın ortak mirası sayılan doğal ve kültürel varlıklar listesine girebilecektir.

   Xanthos-Letoon (Antalya – Muğla) Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Yine Akdeniz Bölgesinde de Karadeniz Bölgesinde olduğu gibi insanlığın mirası sayılan varlıklar arasında sayılması gereken ancak sayılmayan bazı doğal ve kültürel varlıklar bulunmaktadır. Bu varlıkların daha sonra bu listede kendilerine yer bulabilmeleri mümkündür.

         Nemrut Dağı (Adıyaman – Kahta), Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, Ani Arkeolojik Alanı (Kars), Göbeklitepe Arkeolojik Alanı (Şanlıurfa) ise Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır.

Görüldüğü gibi ülkemizin 7 bölgesinden de insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen doğal ve kültürel varlıklar bulunmaktadır. Bu varlıklar günümüzde 18 tane olsa da daha sonra artmaları mümkündür. Yani ülkenin neresinde yaşarsa yaşasın insanların çevresinde bu listede yer alan mekanlar bulunmaktadır. Bu da ülkemizin en büyük zenginliklerinden bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir