Dünya çocuklarının en önemli sorununu

Dünya çocuklarının en önemli sorununun ne olduğunu ve bu sorunun çözümü için neler yapılması gerektiğini sınıfınızda tartışınız.

Dünyada çocukların karşılaştığı pek çok sorun vardır. Bu sorunlar çocukların yaşadıkları toplumlara göre ve yaşadıkları ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık göstermektedir. Avrupa’da yaşayan ortalama gelir düzeyine sahip bir ailenin çocuğu olan herhangi bir çocuğun sorunu ailesinden istediği ama almadıkları son model bilgisayar ya da telefon olabilirken Orta Doğuda yaşayan bir çocuğun sorunu bir aile ferdini savaş yüzünden kaybetmek olabilir. Ya da Asyalı bir çocuğun sorunu ağır bir işte çalışmak olabilecekken Afrikalı bir çocuğun sorunu bakımsızlık yüzünden kaptığı hastalıklar, açlık ya da susuzluk olabilmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Çocukların karşılaştıkları bu sorunlar birbirleri ile kıyaslandıklarında elbette ağır işlerde çalışmakta olan ve açlık ile mücadele eden çocuğun sorunu çok daha büyük önem arz etmektedir. Çünkü bu sorunlar çocukların en temel ihtiyaçlarından olan sağlıklı bir çevrede büyüme ve gelişme haklarına karşı bir tehdittir. Bu sorunların en büyük kaynağı bu çocukların içlerinde bulundukları toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan gelişmemiş ya da az gelişmiş olmasıdır. Bu sorunun çözümü için dünyada gelir dağılımının daha dengeli olması gerekmektedir. Çünkü bir çocuk işçinin bir ayda kazandığı parayı Avrupa’da ya da ABD’de ortalama bir insan bir günde ya da bir günden bile daha kısa bir sürede kazanmaktadır. Yine Afrikalı bir çocuğun hayatta kalabilmesi için gerekli yiyeceği ya da suyu bir Avrupalı aile bir gün içerisinde çöpe atabilmekte ya da boşa harcayabilmektedir. Bu durum göz önüne alındığında dünyanın aslında tüm insanlar için yeterli kaynağa sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak gelir dağılımı çok dengesiz olduğu için bazı insanlar bu dağılımın büyük parçasını alırken bazı insanlar ise bu dağılımdan nasiplerini yeteri kadar alamamaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oy, Ortalama: 2,67 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir