Dünya Barışına Katkı Sağlamak İçin Neler Yapmalıyız?

Dünya Barışına Katkı Sağlamak İçin Neler Yapmalıyız?

Dünya barışına katkı sağlamak için hem bireysel hem de toplumsal olarak çaba göstermeliyiz. Osho’nun çok güzel bir sözü vardır. “Sen dünyasın; o yüzden sen değişirsen dünya değişir.’’ Yani demek istediğim şu ki, önce kendimizden ve çevremizden başlamalıyız. Çevremizdeki insanlara hangi din, dil, ırk ve mezhepten olursa olsun saygılı ve hoşgörülü davranmalıyız. Biz saygısız, hoşgörüsüz kötü davranırsak bizden başka herkes de kötü davranmaya başlar ve bu böyle yayılıp gider.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Önce kendimiz, kendi içimizde iyiliği, saygıyı, barışı, hoşgörüyü ve kabul etmeyi benimsersek çevremize de bunu aşılar, bunu veririz. Ve toplum için de aynı şekilde çabalayıp, topluma barışı, huzuru yayabiliriz. Herkes insan olarak üzerine düşen görevi, barışa katkı sağlamak amacıyla yaparsa, hem toplum içinde hem de Dünya’da barışı sağlamış oluruz. İnsan haklarını koruyup, her türlü canlıya yapılan şiddete daha duyarlı davranıp, çevremizde olup biten olumsuzluklara karşı iyiliği savunup, bireylerin hak ve özgürlüklerine saygı duyup, siyasi görüşleri, ırkları ve birçok farklılıklara karşı saygılı davranıp, saygılı konuşursak elimizden gelen birçok katkıyı da sağlamış oluruz.

Dünya bizim dünyamız, barışı korumalı ve korumak için de elimizden geleni yapmalıyız. Önce kendimizden başlayıp yavaş yavaş çevremize barışı öğretmeli, yaymalıyız. Topluma her zaman yararlı bir birey olmalıyız. Adalete, eşitliğe özen göstermeliyiz. Büyük önder Atatürk’ün sözüyle kapatmak ve barışın önemini bu sözle pekiştirmek istiyorum. “Yurtta sulh, Cihanda sulh.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.