Dün, Bugün, Yarın Konu Özeti 3. Sınıf Hayat Bilgisi

BÜYÜDÜKÇE

Küçükken yapamadığımız birçok şeyi, büyüyünce yapabiliriz. Okula ilk başladığımızda kalemi dahi tutmakta zorlanırken şimdi çok rahat yazılar yazıyoruz. Geçen yıl yapamadığımız birçok şeyi bu yıl yapabiliyoruz. Çünkü herkes gibi bizde büyüyoruz. Bu yıl yapamadığımız bazı şeyleri de gelecek yıl yapabiliriz.

Bu yıl yapabildiklerimizin bazılarını şöyle sıralayabiliriz; ayakkabımızın bağcıklarını bağlayabiliriz. Bilgisayar kullanabiliriz. Ev işlerinde ailemize yardım edebiliriz. Zaman içerisinde yeteneklerimiz ve becerilerimiz gelişir. Görev ve sorumluluklarımız artar. Odamızı kendimiz düzenleyebilir, evcil hayvanımızın bakımını üstlenebiliriz. Çünkü biz sürekli büyüyoruz ve büyüdükçe değişiyoruz.

ÜZGÜN GÖRÜNÜYORSUN

Gün içerisinde değişik duygulara sahip olabiliriz. Bu duygularımızı beden dilimize ve yüzümüze ister istemez yansıtırız. Bizim yüzümüze ya da duruşumuza bakarak duygularımızı anlayabilirler.

Bizde onların duygularını yüz ifadelerinden anlayabiliriz. Gün içerisinde yaşadığımız bir takım olaylar, duygularımızın değişmesine neden olur. Bazen üzülür, bazen sevinir, bazen korkar, bazen de şaşırırız.
Bir arkadaşımızı üzgün görürsek, hemen onunla konuşmalı, neden üzgün olduğunu sormalıyız. Yapabileceğimiz bir şey varsa, yaparak onun üzüntüsünü gidermeli, yoksa ona kimin yardımcı olabileceğini söyleyerek, yol göstermeliyiz. Sevgilerimizi üzüntülerimizi arkadaşlarımızla paylaşmalı onların desteğini almalı, Sevgimizi paylaşarak çoğaltmalı, üzüntümüzü paylaşarak azaltmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.