Dostunuz fikrini söylerken aklınızdan geçen “hayır” dan korkmaz

“Dostunuz fikrini söylerken aklınızdan geçen ‘hayır’ dan korkmaz, ‘evet’i kendinize saklamazsınız.” cümlesiyle yazar ne anlatmak istemektedir? Açıklayınız.

Hayatımızda temas ettiğimiz, duygu ve düşüncelerimizi paylaştığımız, bir şeyler yaşadığımız, pek çok insan olur. Bu insanlarla olan yakınlığımız farklıdır; kimisi akrabamızdır, kimisi arkadaşımızdır, kimisi komşumuzdur, kimisi okuldan, kimisi otobüsten, servisten, mahalleden, vb. yani kurduğumuz iletişim, diyalog; paylaştığımız şeylerin değeri bu kişilerle çok farklıdır.

Ailemizle paylaştıklarımızı, davranış ve konuşma şeklimizi okuldan arkadaşlarımızla, öğretmenlerimizle yaşayamayız. Samimi bir arkadaşımızla, dostumuzla konuşma şeklimiz ve diyalogumuzu da komşumuzla, mahalleden tanıdık birileriyle aynı şekilde yaşayamayız. Söylediklerimizi ve davranış şeklimizi, karşımızdakinin kim olduğuna bakarak ve nasıl algılayacağını düşünerek, tartarak kararlarız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Seçtiğimiz kelimeler, söyleme şeklimiz, jestlerimiz, mimiklerimiz vb. karşımızdakine göre değişiklik gösterir. Oysa can dostumuzla, arkadaşımızla konuşurken, ona düşüncelerimizi anlatırken daha rahat oluruz. Ne söyledim, nasıl algılandım endişesini daha az taşırız. Çünkü arkadaşımız bize karşı daha toleranslıdır, anlayışlıdır, affedicidir. Hata yapsak bile bizi affedeceğini, söylemek istediğimizi yanlış anlamayacağını biliriz; o niyetimizi bilir. Arkadaşlar arasında dürüst olmanın anlamı ve önemi bilinir; bu yüzden de yanlış olanı, bize ters geleni söylemekten çekinmeyiz. Söylenmesi gerekeni saklamaz, açık ve dürüst şekilde paylaşırız. Arkadaşlar birbirlerinden düşüncelerini, söyleyeceklerini saklamazlar, aksi halde arkadaşlar arasında güven ortamı kurulamaz.

Arkadaşlar kırıcı olmadan, birbirlerinin hassasiyetlerine özen göstererek ancak dürüst olarak birbirlerini eleştirebilirler.  Yanlış olan, hatalı bulduğumuz, bize kötü gelen şeyleri arkadaşımızı sevdiğimiz için, onun üzülmemesi, düzelmesi için düzeltebilir, eleştirebiliriz. Paylaştıklarımızla onu geliştireceğimizin, iyileştireceğimizin, düzelteceğimizin farkındadır ve buna müteşekkir olur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir