Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Kitap Özeti

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Özeti: Peyami Safa’nın yazdığı roman Türkiye’de ilk veya ikinci sayılabilecek psikolojik romanlardan.

 

Edebiyat ustası sayılan Peyami Safa, psikolojik analizler ve çözümlemeler yaparak edebiyata yeni soluk kazandırmıştır. Anlatım roman boyunca akıcı ilerlemekte ve hiçbir şekilde betimleme yapmaya uğraşmadan akılda tezahür edebilecek niteliktedir. Her bir karakter derinlemesine işlenmiş, halk içindeki gerçek kişilerden oluşmaktadır. Hiçbir bayağılık ve sıra dışılık sergilemeyen kitap 1930’dan günümüze kadar birçok kitap severin etkilendiği eserdir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Roman otobiyografik bir özelliğe sahiptir. Romanın baş karakteri hasta çocuk ile Peyami Safa arasında ciddi benzerlik görülmektedir. Olaylar yaşandığı anda değil yıllar sonra kaleme alınmıştır. Son bölümü 1929 yılında gazetede yayınlandığında “Aradan 12 yıl geçti” cümlesi yer almıştır.

 

Romanın kahramanı 15 yaşındaki fakirlikle ve dizindeki hastalıkla mücadele eden genç bir çocuk. 9 yaşından beri hastalıkla cebelleşmesi onu hastanelerden usandırır. Hastalığı ile uğraşırken stresten uzak bir istirahat dönemi geçirmesi gerekir ve akrabası olan Paşa’nın Erenköy’deki köşkünde bir misafir olarak kalır. Paşa’nın kızı olan Nüzhet 15 yaşındaki genç çocuktan dört beş yaş büyük olmasına rağmen aralarında yakınlık hissi olur. Ruhu çocuk olan Nüzhet’e Ragıp adındaki doktor taliptir fakat Nüzhet onunla evliliği pek hoş karşılamamaktadır. Ancak Nüzhet’in annesi ilk başlardan beri Doktor Ragıp ile Nüzhet’in evlenmesi için kızına baskıda bulunur.

 

Genç çocuk ile Nüzhet arasındaki yakınlık, yengesinin hoşuna gitmez ve birtakım sıkıntılar çıkarır. Hastalığının bulaşıcı olması söz konusu olduğundan kızına telkinde bulunması, genç çocuğun etkilenmesine neden olur. Aslında bu davranış onun köşkten ayrılma fikrinin başlangıcı olmuştur. Bu olayın akşamında yengesi, Doktor Ragıp ile annesini yemeğe davet eder. Genç çocuk, ev halkı, Doktor Ragıp ve Paşa ile yemekteyken siyasi bir sohbet açılır. Ancak genç çocuk onların karşısında siyasi fikirlerinden ötürü yalnız kalır çünkü onay görmez fikirleri savunmaktadır. Doktor Ragıp ile Nüzhet’in arasını iyi yapmaya çabalayan yenge, Nüzhet’e telkinlerde bulunarak genç çocuk ile arasının açılmasına neden olur. Genç çocuk, değişen bu hal ve tavırlar dolayısıyla annesiyle birlikte bahaneler oluşturarak köşktekilere veda edip evlerine dönerler.

 

İç çatışmaların ardından düzeldiği sanılan durum tekrardan eski haline döner. Hasta organ ile genç arasındaki tek başınalık durumu gencin kötü sağlık ve ruh haline neden olur. Bu durum kötü zamanların başlangıcı olur. Hastalık git gide artar ve sıkıntılar büyür. Teşhis ve tetkilerin ardından bu durumujn ilerlemesi adına bacağın kesilmesine karar verilir. Ameliyat yeri Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’dur. Doktorların yoğun çabaları bacağın bütünüyle kesilmez ancak normale göre biraz daha kısa kalır. İyileşme sürecine girerken kendisini ziyarete gelen Paşa’dan Nüzhet’in Doktor Ragıp ile evleneceğini öğrenir. İyileşmenin sevincine bile varamadan bir hüzün çöker okuyucu üzerinde. Yıllar boyu en sağlıklı şeylere hatta bir ağaca bile özenirken aşk konusunda talihsiz sona maruz kalmak iç hüznün tarif edilmez kaynağıdır.

 

Romanın en güzel özelliklerinden biri de farklı uzunluğa sahip bölümlerin olması ve bu bölümler arasında geçiş yaparken şairane bir okuma hissinin oluşmasıdır. Kısa kısa bölüm geçişleri, okuyucuyu sıkmayan romanın etki alanına bir katkı olduğunun göstergesidir.

 

Kimilerine göre bitmemiş hala içimizde ukte yaratan bir eser hissi uyandırırken kimimizde acı ve ıstıraba bir son vermek için bitiş cümlesiyle tozlu raflara kaldırılması gereken bir romandır. Konu içeriği bakımından psikolojik olması güllük gülistanlık açıklamalardan uzakta olmaktadır. Okuyanın hayatında veya iç dünyasında manevi yük oluşturması romanın hayata farklı pencereden bakma girişimine katkı sunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir