Doğru bir meslek seçmek için kendimize hangi soruları sormalıyız?

Doğru bir meslek seçmek için kendimize hangi soruları sormalıyız?

 

Öncelikle doğru meslek tabirini tartışmalıyız. Doğru meslek neye göre doğru ya da kime göre doğru. Yanlış meslek de var mıdır? Tabi ki bunların cevabi yine bizde yani bize göre hangi mesleği seçmek doğru bir karar olur ya da meslek seçiminde nelere dikkat etmezsek yanlış bir meslek seçimi yaparız? İnsan hayatında kritik seçimlerin olduğu bazı dönüm noktaları vardır. Bunlardan birisi meslek seçimidir. Eğer doğru bir mesleği tercih etmezsek hayatımızda o işte çalıştığımız süre boyunca hiçbir şeyden zevk almaz ise gitmek çalışmak bize zulüm gelir. Oysaki severek yaptığımız bir meslekte kendimizi mutlu hisseder daha verimli çalışabilmek için kendimizi geliştiririz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Meslek seçimimizin adımını lisede atarız çünkü seçeceğimiz ağırlıklı dersler lise bitiminde tercih edeceğimiz mesleklerin on koşulu niteliğinde. Türkçe matematik derslerini seçerek hukuk fakültesi, eğitim fakültesi, iktisadi ilimler gibi fakülteleri ve bunların sonrasında uygun olan meslekleri seçebiliriz. Ya da matematik fen derslerini seçerek tıp fakültesine giderek doktor olabilir, sağlık alanında başka mesleklere yönelebilir, matematik öğretmenliğini seçebiliriz. Yani meslek seçiminde ilk aşamanız hangi dersleri seçersek başarıya ulaşacağımız kararına varmamız gerektiğidir. Bu konuda sınıf öğretmenlerimizden görüş almalı rehber öğretmenimizle detaylıca konuşmalıyız.

 

Rehber öğretmenimizin bize uygulayacağı meslek seçimi envanterlerini içten bir şekilde cevaplamalıyız. İlk asama olan ders seçimini doğru bir şekilde atlatabilirsek bizim için doğru olan mesleğe ulaşmamız da çok zor olmayacaktır. Fakat her şeyden önce kendimize güvenmeli kendimizi tanıyarak kendimize uygun adım atmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.