Doğru Beslenmenin Sağlığımız Açısından Yararları Nelerdir?

Doğru Beslenmenin Sağlığımız Açısından Yararları

Beslenmek; karnımızı doyurmak ya da canımızı çektiği her şeyi yemek ve içmek değildir. Beslenme sağlığımızı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitemizi yükseltmek için besin ögelerinin yeterli ve uygun olan zamanlarda bilinçli bir şekilde yapılması gereken bir eylemdir.

İnsan hayatının sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmesi için elliye yakın besin ögesine ihtiyacı vardır. Eksik veya fazla alınan bu besinler büyüme ve gelişmeyi engeller akabinde sağlığımız bozulur. Vücudumuzun yenilenmesi, çalışabilmesi için gerekli olan enerji ve besin ögelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasına Yeterli ve Dengeli Beslenme denir. Sağlığımızın korunmasında temel olan şey,  yeterli ve dengeli beslenmektir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yemek yeme alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerekebilir, öğün atlamak, sürekli abur cubur yemek, bol şekerli yiyecekler ve içecekler tüketmek sağlık açısından zararlı olan besinlerdir. Aşırı yağlı yiyecekler hem hantallık yapar, hem aşırı kilo almamıza sebep olur. Vücudumuza eklediğimiz her bir kilo yaşam kalitemizi düşürür. Hem öz güven eksikliği hem de hareket kısıtlığı yaşamaya başlarız. Meyveyi ve sebzeyi, tahılları, süt ürünlerini tüketmeyi alışkanlığımız haline getirmeliyiz. Su içmeyi günlük bir göreve dönüştürmeliyiz. Öğünlerimiz düzenli olmalı, ara öğünler yapmalıyız kendimize.

Doğru beslenmek, daha sağlıklı bir yaşama sahip olmamızı sağlar. Sağlam bir vücut ve ruha sahip olmak yaşam kalitesi açısından önemli, bunu unutmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.