Doğayla ilgili yapılan sosyal projeler nelerdir?

Doğayla ilgili yapılan sosyal projeler nelerdir?

Doğa ile iç içe olmasına karşın ona en çok zararı verenler insanlardır. Buna rağmen doğayı korumak için harekete geçirilmesi gerekenler de insanlar olmaktadır. Bu bağlamda doğayı, çevreyi ve tabiattaki doğal döngünün korunması amacıyla yola çıkan pek çok dernek, sivil toplum kuruluşları, vakıflar ve devlet kurumları bulunmaktadır. Buralarda konuya ilişkin pek çok proje üretilmekte ve hayata geçirilmektedir. Bu projelerin en büyük faydası, duruma olan farkındalığın artmasını sağlayarak toplumsal bilinci geliştirmesidir. Çevre ve doğa alanındaki projeleri yürüten en bilindik kuruluş ise TEMA Vakfı’dır. TEMA Vakfı’nın yürüttüğü projelerden bazılarının isimleri şunlardır:

 

  • Kırsal kalkınma projeleri
  • Çölleşmeyle mücadele projeleri
  • Biyolojik çeşitlilik koruma projeleri
  • Ağaçlandırma ve karbon tutma projeleri

 

Amacını doğayı korumak ve kurtarmak üzerine kurmuş olan bu sosyal projeleri, daha da çeşitlendirmek mümkündür. Tüm ülke çapında yeni ormanlarının meydana getirilmesi hedefiyle yola çıkan 81 İlde 81 Orman Projesi, TEMA Vakfı’nca yürütülmüştür. Bu proje kapsamında binlerce fidan dikilmiş yüzlerce yeni orman doğaya kazandırılmıştır. Sivil Toplum Diyaloğu Platformu’nun desteklediği Gözüm Sende Karadeniz Projesi’nin amacı, Karadeniz Bölgesindeki biyolojik çeşitliliğin korunmasıdır. Konu hakkında bilgi toplanmış ve yöre halkının da katılımı sağlanarak toplumsal bilinç arttırılmıştır. Proje ile ilgili bir internet sitesi de oluşturulmuştur.

 

Atık yağların yarattığı sorunların engellenmesi üzerine çalışan Atık Yağ Çöp Değildir Projesi de bu konuda bilgilendirme yapmıştır. Projenin sorumluluğunu Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi üstlenmiştir. Proje kapsamında şehrin pek çok yerine atık yağ toplama bidonları yerleştirilmiştir. Sınırsız Mavi Projesi de öğrencilere doğaya ve tüm canlılara saygılı olmak ve onları korumak şuurunu kazandırmak için yola çıkan bir diğer önemli projedir.

“Doğayla ilgili yapılan sosyal projeler nelerdir?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.