Doğayı ve Çevreyi Neden Korumalıyız?

Doğayı ve Çevreyi Neden Korumalıyız?

Gözümüzü Dünya’ya açtığımız andan itibaren hayat bizim için başlamış demektir. Doğduğumuz andan itibaren, bulunduğumuz yerde canlı ve cansız olarak etrafımızda olan her şey bizim çevremizdir. Çevreyi oluşturan da bizizdir. Doğa ise kendiliğinden oluşmuş ve kendini sürekli olarak yenileyen, canlı ve cansız her şeyi içeren nesneler bütünüdür. Doğa, sonsuz doğal güzelliklerle doludur. Hayvanlar, insanlar, ağaçlar, bulutlar, kuşlar, çiçekler, ormanlar ve daha nicesi…

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Fakat biz insanlar doğamızın kıymetini pek de bilmemekle beraber; doğamıza, doğal güzelliklerimiz zarar veriyoruz. Ağaçları kesiyor, ormanları yakıyor, yemyeşil kırları, yeşil alanlarımızı ateşe veriyor ve oralara büyük taş betonlar, görkemli gökdelenler yapıyoruz. Havamızı, toprağımızı, suyumuzu kirletiyor bilinçli davranmıyoruz. Bunların sonucunda ise çevremizdeki ekolojik denge bozuluyor. Küresel ısınma, iklim değişiklikleri, toprak kaymaları, erozyonlar, kuraklıklar, su kaynaklarının azalması gibi çeşitli ciddi sorunlar oluşuyor.

Doğamızı ve çevremizi korumak bizim insani görevimiz. Diğer tüm canlılara, bizden sonrakilere, gelecek nesillerimize, torunlarımıza, evlatlarımıza ve başta kendimize, sağlıklı ve ekolojik dengesi bozulmamış bir Dünya bırakmalıyız. Birey olarak da doğamıza, çevremize saygılı olup onları korumaya kirletmemeye, zarar vermemeye dikkat etmeliyiz. Bu Dünya tüm canlıların, bu doğa hepimizin ve yaşamamız için korumamız gerekli. Bize bırakılan bu dengeyi, bu güzellikleri bozmaya hakkımız yok. Eğer doğamızı korumazsak ellerimizden hızla kayıp gidecek, doğamız yok olacaktır. Bunun olmasını istemediğimiz için doğamızı ve çevremizi korumalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir