Doğayı ve çevreyi korumak için siz neler yapıyorsunuz?

Doğayı ve çevreyi korumak için siz neler yapıyorsunuz?

Öncelikle çevre ve doğa kavramlarını anlamamız gerekiyor. Doğa, kurduğumuz uygarlığın etrafında kendiliğinden var olan ve insanlıktan tamamen ayrı yaşayan her şeydir. Bu ortamda biz canlıların, diğer cansız varlıklarla birlikte yaşadığı yer ise çevredir. Bu ortam sayesinde çevrede her bir varlığın birbiriyle etkileşimi söz konusudur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanoğlu var olduğu ilk günden itibaren yaşamını sürdürebilmek adına çevreden faydalanmak zorundadır. Fakat bunu bilinçsiz yapmak doğamızı ve çevremizi suiistimal etmemize sebep olmuştur. Bu “etkileşimi” bilinçli şekilde yaparsak çevreye, doğamıza ve bu sayede yaşamımıza iyilik yapmış oluruz. Doğal çevre belki de bu basit önlemlerle tamamen kurtarılamayacak kadar kötü durumda olabilir ama hepimizin yapabileceği en ufak bilinçli hareketi alışkanlık haline dönüştürmemiz, doğamızı korumamız adına katkıda bulunmamızı sağlayabilir. Günlük hayatımızda doğamızı korumak adına yapabileceğimiz birkaç örnek:

 

  1. Çöplerimizi kesinlikle çevreye atmamalı; cam, metal, kâğıt,plastik gibi geri dönüştürülebilir tüm ürünleri özel geri dönüşüm kutularına atmalıyız.
  2. Doğaya ve insana ciddi biçimde zarar veren kimyasal temizleyicileri kullanmak yerine doğal sabunları tercih etmeliyiz.
  3. Böcek öldürücüler, tarım ilaçları, böceğe karşı koruyucular, spreyler ve deodorantlar gibi oldukça zararlı gazları bilinçli bir şekilde kullanmalıyız.
  4. Kullanılmış yağları lavaboya dökmek yerine kavanozda biriktirmeliyiz.
  5. Yapay çevreler oluştururken bitki ve hayvanların yaşam alanlarına zarar vermemeliyiz.
  6. Gereksiz tüketimden kaçınmalı, herhangi bir şey alırken gerçekten gerekli olup olmadığını düşünmeliyiz. Tükettiğimiz ürünleri kullanırken çevresel etkilerini iyice öğrenmeli, ona göre kullanmalıyız.
  7. Daha az araba ve taşıt kullanmalı, gideceğimiz yere yürümeyi veya toplu taşıma kullanmayı tercih etmeliyiz.
  8. Su tasarrufu için elimizden geldiğince duşta gereksiz kalmamalıyız. Yemek yaparken, bulaşık yıkarken veya herhangi bir şeyi yıkarken gereksiz yere su akıtmamalıyız.
  9. Ağaçları korumalı hatta çevremize daha çok ağaç dikmeliyiz.
  10. Çevremizi sahiplenmeli, gittiğimiz her yerde çevre duyarlılığı yapmalı, daha çok insanı bilinçli hale getirmeliyiz.

Peki siz bunlardan kaçını yapıyorsunuz? Hadi çevremize ve doğamıza sahip çıkmak için bu basit önlemleri alışkanlık haline getirelim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.