Doğanın korunması niçin önemlidir?

DOĞANIN KORUNMASI NİÇİN ÖNEMLİDİR?

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için nefes almak temel ihtiyaçtır. Nefes alabilmemizden sonra su ve yemek ihtiyacımız gelir. Aldığımız nefesin sağlıklı bir nefes olması, içtiğimiz suyun ve yediğimiz gıdaların sağlıklı olması da yaşadığımız dünyayı ve doğayı korumamızla doğru orantılıdır. Ağaçlar ve ormanlar doğanın akciğerleridir. İnsanoğlunun tersine, ağaçlar ve ormanlar doğadaki karbondioksiti emerek doğaya oksijen bırakırlar, böylece nefes aldığımız havanın temizlenmesini sağlarlar . Nefes aldığımız havada oksijen oranının artmasını sağlarlar.

 

İçilebilir su kaynaklarının korunması da doğanın korunmasının bir parçasıdır. İçilebilir su kaynaklarını korumak ve yeni su kaynakları da yaratmak vasıtasıyla hayati öneme sahip suyu daha sağlıklı içebiliriz. Yaşadığımız yerde su sıkıntımızın olmaması, olmayacağı anlamına gelmiyor. Dünyamız ileriki dönemler için su sıkıntısı sinyalleri vermektedir. Dünyadaki hızlı nüfus artışı ve küresel ısınmanın da etkisiyle eğer ciddi önlemler alınmaz ise 2050 yılında dünya nüfusunun yarısı susuzluk riski ile karşı karşıya kalacaktır.

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için beslenmemiz gereklidir ve beslenmemizi de gıdalarla sağlarız. Tükettiğimiz gıdaların hepsi fabrikasyon ve fabrikada üretilmez. Gıdalar (sebzeler-meyveler-tahılllar) toprakta yetişmektedir. Hayvansal gıdaların kaynağı olan hayvanlar da doğada beslenmektedirler. Omega 3 kaynağı olan balık ve deniz ürünlerinin de kaynağı denizlerimizdir. Tüm bu gıda kaynaklarımızın sağlıklı olması ve en önemlisi tükenmemesi için doğayı korumamız gerekiyor. Kendi yaşadığımız bölgede bir sıkıntı çekmiyorsak, hayatımızın geri kalanı böyle gidecek demek değildir. Öncelikle hiçbirimiz bu dünyanıın sahibi değiliz ve bu dünyayı doğada yaşayan diğer canlılarla paylaşıyoruz. Artı olarak dünyayı bizden sonraki nesiller de kullanmaya devam edeceklerdir. ‘Ben kendimi kurtarayım benden sonraki nesiller diğer canlılardan bana ne ‘ düşüncesi olmamalıdır.

 

Doğadaki diğer canlıların yaşamsal faaliyetlerini sonlandıracak yada tehlikeye sokacak faaliyetlerde bulunmak, o canlıları yok etmenin yanında doğanın da dengesini bozmaktadır. Gerçekten doğada her şey bir dengeyle yaşamı sürdürmektedir. Bilim adamları araştırmalarına devam etseler de şuana kadar galakside yaşamın olduğu tek gezegen dünyamızdır. Dünya kaynaklarının hızla artan dünya nüfusuna yetebilmesi için öncelikle bencil düşünceyi bırakıp, bize karşılıksız her nimetini sunan doğayı korumalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.