Doğanın Korunması İçin Neler Yapmalıyız?

DOĞANIN KORUNMASI İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Doğanın kaynakları sonsuz değildir. Doğayı korumazsak bir gün kendimiz geri dönüşü olmayan yolun sonunda bulabiliriz.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Öncelikle doğanın bir çöplük olmadığını, atılan çöpleri doğanın eremediğinin farkına varıp çöplerimizi çöp için ayrılan yerlere atmalıyız. Çöplerimizi plastik, cam, kağıt diye ayrıştırmak, hem bu çöplerin geri dönüşüme katılmasını sağlayacak hem de doğanın temiz kalması için daha fazla katkımız olacaktır. Özelikle plastik çöplerin doğada yok olma süreleri 5 yıl ile 1000 yıl arasında değişmektedir. Plastik çöplerimizi ayırıp, geri dönüşüm yoluyla tekrar kullanımına imkan verirsek, az bir çaba ile doğaya çok büyük katkıda bulunmuş oluruz.

 

Doğanın ciğerleri konumundaki ağaçlar ve ormanlar, doğanın parçası olan ve yetişmeleri yıllar alan doğanın üyeleridir. Ağaç kesmek bir yana yeni ağaçlar dikmeliyiz. Fakat insanoğlu tam tersini yapmaktadır, kesilen ağacın yerine kendiliğinden yeni ağaç çıkacakmış gibi düşünmeden ağaçları kesmektedir. Kesilen ağaçların yerine ağaç dikmek bir yana, ağaçların yerine büyük beton yığını binalar dikilmektedir. Dikkatsiz davranışlar orman yangınlarına sebep olmaktadır. 50 yıllık,100 yıllık ormanlar insanoğlunun keyfi yüzünden 1 saat içinde kül olmaktadır. Her seyden önce piknik yapma, mangal gibi alışkanlıklarımızda dikkatli olmalıyız ki ormana ve ağaçlık bölgeye tekrar eğlenmeye gidelim. İçilebilir su kaynaklarını da günlük hayatta kullandığımız suyu da dikkatli kullanmalıyız. Nasıl olsa suyumuz var çeşmeden akıyor diye yanlış bir düşüncede olmamalı, suyu israf etmemeliyiz. Avlanması yasak olan hayvanları avlamamalı, hem karada hem denizde av yasağı olan zamanlarda ava çıkmamalıyız. Yanlış zamanlarda avlanan hayvanlar sebebi ile doğanın dengesi de bozulmaktadır.

 

Doğanın korunması konusunda karşılık beklemeden faaliyetlerde bulunan vakıf ve derneklerde gönüllü olarak çalışabiliriz.(Tema Vakfı, Çekül Vakfı gibi) Motorlu araçlarının kullanımını ne kadar azaltabilirsek, motorlu araçlardan doğaya salınan zehirli gazları azaltmış oluruz. Kozmetik ürünlerinin kullanımını minimuma indirip, onların yerine doğal ürünler kullanırsak, kozmetik ürünlerinde içeriğinde bulunan doğaya zarar veren kimyasallardan kurtulmuş oluruz.

 

Doğru ve zamanında verilen eğitim ile tüm sorunlar çözülebilir. Anasınıfından başlayarak çevre bilinci ve çevrenin, doğanın korunması kültürünü bireylere verebilirsek, aslında zor gibi görünen bu bilinci çok güzel aşılamış oluruz. Gelişmiş ülkelerde çevre koruma bilinci ülkenin her vatandaşında yerleşmiştir. Aslında her ülke çevre koruma bilincini vatandaşına aşılasa, otomatik olarak doğa temiz ve korunmuş olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir