Doğanın korunması için neler yapılabileceğini belirtiniz.

Doğanın korunması için neler yapılabileceğini belirtiniz.

Doğa güzelliklerinin olduğu her bir alan muhakkak ki bizler tarafından korunmaya muhtaçtır. Yaşadığımız çevre ve bu çevrenin etrafında bulunan her türlü sağlıklı bir yaşam sürmemize ve daha rahat nefes alıp vermemizi sağlayacak olan ağaçların olduğu alana doğa adı verilir. İnsan eliyle zarar verilmesi ve tahrip edilmesi ve herhangi bir doğal afet ile zarar görmesi mümkün olan doğa dediğimiz alana muhakkak ki iyi müdahalelerde bulunmamız gerekir. Doğayı korumak her vatandaşın üstüne düşen büyük bir sorumluluktur.

Yaşadığımız alanı korumak ve daha güzel hale getirmek bizim görevimizdir. Doğayı koruyabilmek için yeşil alanların arttırılmasına özen gösterebiliriz. Bunun için zaman zaman okulda ya da aile çevremizde belirli kampanyalar başlatarak ağaç dikme faaliyetlerinde bulunabiliriz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Önceden yapılmış ve belirli bir şekil verilmiş koru alanlarına ya da ağaçların bulunduğu bölgelere çitler yerleştirerek oraların korunmasını sağlayabilir, belirli tabelalar asarak bu bölgelere izinsiz girilmemesi ve zarar verilmemesine dair bilinçlendirici çalışmalar yapabiliriz.

Doğanın korunması gereken ve zarar gördüğünde ne gibi problemlerle karşılaşılacağını detaylı bir şekilde aktarabileceğimiz bilgi afişleri hazırlayabilir. Bunu okulda sunabilir veya belirli alanlara yapıştırabiliriz. Bu şekilde bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunabiliriz.

  • Çimlere basmamak,
  • Çiçekleri koparmamak
  • Yeşil alanlara zarar verecek herhangi bir dış kuvvet ve güç uygulamayarak da doğamızı korunmuş oluruz.

Bunun dışında herhangi bir doğal afetin; heyelan veya sel’in yeşil alanlara zarar vermesini engellemek amacı ile setler kurabilir ve büyüklerimizden bu anlamda koruyucu çalışmalar yapabilmeleri için yardım alabiliriz.

Bir cevap yazın