Doğal ve ekonomik anlamda birçok zenginliği barındıran Antarktika

Doğal ve ekonomik anlamda birçok zenginliği barındıran Antarktika’nın ülkeler tarafından kullanılmak istenmesinin siyasi ve ekonomik sonuçları neler olabilir?

Antarktika dünyanın güney kutbunda yer alan 14 milyon km2 yüz ölçüme sahip, üzerinde herhangi bir ülke ve kalıcı nüfusun olmadığı bir kıtadır. Dolayısıyla hiçbir ülkeye ait değildir.

1840 yılında keşfedilen Antarktika, üzerinde buzulların yer aldığı bir kıtadır ve pek çok ülkenin söz sahibi olmak, yeraltı ve yerüstü zenginliklerini elde etmek istemesi nedeniyle de oldukça önemlidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Her şeyden önce üzerindeki buzullar nedeniyle dünyada ki tatlı suyun %70’i Antarktika kıtasında yer alır. Ayrıca pek çok henüz çıkarılmamış yeraltı zenginliğine de sahiptir.

Pek çok ülkenin kıtada yer alan zenginlikleri elde etme isteği 1959 yılında “Antarktika Antlaşması”  ile son bulmuş, kıtanın bilimsel araştırmalar için kullanılması ve doğal hayatın korunması için karar alınmıştır. Ayrıca 1998’de çıkarılan “Çevre Koruma Protokolü” ile Antarktika da bulunan maden ve enerji kaynaklarının çıkarılması ve işletilmesi de 50 yıl boyunca yasaklanmıştır. Yasak 2048 yılında bitecektir.

 

Antarktika da bulunan doğal ve ekonomik zenginliklerin ülkeler tarafından kontrolsüzce kullanılması pek çok siyasi, ekonomik ve belki de askeri gerginlik ve çatışmaya neden olabilir. Kıtaya ulaşma imkânı bulunan gelişmiş ülkeler, kıtanın zenginliklerinden faydalanırken, kıtaya ulaşma imkânı bulamayan ülkeler buna itiraz edecektir. Ayrıca kıtanın bölüşülmesi de ayrı sorunları beraberinde getirecektir. Kıtaya ulaşan her ülke daha geniş alanı kontrol etmek isteyecek bu duruma diğer ülkeler itiraz edecektir. Bu sonuç beraberinde siyasi ve ekonomik çatışmalara, beraberinde ise kaynakları ele geçirmek için askeri çatışmalara neden olabilir.

Kıtanın doğal ve ekonomik zenginliklerine sahip olan ülkelerin ekonomik gelirleri artarken, kıtaya ulaşamayan ülkeler bu durumdan faydalanamayacaktır. Bu durum dünya ülkeleri arasında huzursuzluklara ve çatışmalara neden olabilir.

Dolayısıyla Doğal ve ekonomik anlamda birçok zenginliği barındıran Antarktika’nın ülkeler tarafından kullanılmak istenmesinin siyasi ve ekonomik sonuçları eğer kıtaya ulaşan ve ulaşamayan ülkelerin anlaşmaları halinde olumlu, anlaşamamaları halinde olumsuz etkilere yol açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.