Doğal kaynaklar ile ekonomik faaliyetler arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?

Doğal kaynaklar ile ekonomik faaliyetler arasında nasıl bir ilişki kurulabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Doğal kaynak, insan aklı ve ürünü olmayan, oluşumunda herhangi bir katkısının olmadığı, doğada hazır bulduğu kaynaklardır. Herhangi bir bölgede, hangi ekonomik faaliyetin ne kadar gelişeceğini belirleyen en önemli etken, o bölgenin doğal kaynak potansiyelidir.

Örneğin denize kıyısı olan ve yaz mevsimi sıcak geçen bir bölgede, deniz turizminin gelişmesi veya yüksek dağların bulunduğu ve kış mevsimi karlı geçen bir bölgede kayak turizminin gelişmesi, her şeyden önce bu bölgelerin doğal kaynak potansiyelleri ile ilgilidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Karadeniz kıyılarında ki kentlerde deniz turizminin gelişmemesi, güneş enerji potansiyelinin az, yaz mevsiminin yağışlı ve serin olması, Akdeniz kıyısındaki kentlerde deniz turizminin gelişmesi ise güneş enerji potansiyelinin yüksek, yaz mevsiminin kurak ve sıcak geçmesiyle ilgilidir.

Yine Doğu Anadolu da büyük baş hayvancılığın gelişmesi, yaz yağışlarıyla yetişen uzun boylu otlardan oluşan meraların varlığıyla ilgiliyken, iç Anadolu bölgesinde küçükbaş hayvancılığın gelişmesi geniş bozkırlarla ilgilidir.
Seracılığın Akdeniz bölgesinde gelişmişken, Doğu Anadolu da olmaması güneş enerjisi potansiyelleri ile ilgilidir.

Doğal kaynaklar ile ekonomik faaliyetler arasında ki ilişkiye ülkemizden verilebilecek örnekler arasında, Batmanda petrolün bulunmasıyla şehirde rafineri kurulması ve bölgede ki insanların petrol endüstrisinde çalışması, ormanların geniş yer tuttuğu Karadeniz bölgesinde, orman ürünleri sanayisinin gelişmesi, İç Anadolu bölgesinde tahılın yoğun yetiştirilmesine bağlı olarak, un ve unlu gıda sanayisinin gelişmesi, bol yağışların yetişmesine olanak verdiği çayın endüstri olarak Rize de gelişmesi, taş kömürünün bulunduğu Zonguldak ve çevresinde demir-çelik endüstrisinin gelişmesi sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.