Doğal afet kavramından ne anlıyorsunuz?

Doğal afet kavramından ne anlıyorsunuz?

Doğal afet, kendiliğinden oluşan, insan etkisi olmayan, genellikle insan kontrolü dışında gerçekleşen ( insan afeti tetikleyen faktördür) ve büyük çaplı yıkımların, can ve mal kayıplarının olduğu olaylara denmektedir.

Doğal afetler, doğal yollarla gerçekleşmektedir. Depremler, seller, yangınlar, volkanik olaylar, tsunami vs. gibi olayların tamamını doğal afet olarak adlandırmamız mümkündür. İnsanları ve doğada yaşayan hayvanları doğrudan etkiler ve çeşitli şekillerde can kaybına sebep olurlar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Doğal afet örneği:

 

  • Deprem: Yer altında meydana gelen ve yer üstüne titreşimler ile etki eden yer sarsıntısıdır. Doğal afetler içerisinde en fazla can ve mal kaybına sebep olan afettir.

 

  • Sel: Aşırı yağmur sonucu oluşan ve suyun toplanarak kontrolsüz aktığı afet türüdür. Ağaç örtüsünün veya bitki örtüsünün zayıf olduğu yerlerde daha çok etkilidir.

 

  • Yangın (insan etkisi varsa doğal afet değildir.): Kendiliğinden meydana gelen ve rüzgârın etkisiyle geniş alanlara yayılan afet türüdür. Hayvanlar ve insanlar kendilerini kurtarsa bile evleri, yuvaları kullanılamaz hale gelebilir.

 

  • Hortum: Ani basınç değişimi sonucu meydana gelen olaylara denmektedir. Özellikle deniz ve okyanus kenarlarında daha sık görülmektedir.

 

  • Tsunami: Depreme bağlı olarak suyun denize doğru çekilip sonra tekrar çıkan enerjinin etkisiyle hızlı bir şekilde karaya vuran büyük dalgalara denmektedir. Tedbirsiz olunursa ciddi anlamda can ve mal kaybına neden olabilir (Endonezya depreminde binlerce insan depremden değil, deprem sonrası tsunamiden hayatını kaybetti)

 

  • Kasırga: Rüzgârın estiği hızdan daha fazla ve sert esmesine denmektedir. Hızı çok yüksek seviyelere çıktığı için çatı uçması, araba devrilmesi vs. şeyler yaşanabilir.

 

  • Çığ: kar kütlelerinin bulunduğu yerden koparak aşağı doğru hareketine çığ adı verilmektedir. Çığ tehdidi özellikle kış turizmi yapanlar, dağ gezisine çıkanlar için bir tehdit özelliği sergilemektedir.

 

  • Heyelan: Büyük çaplı toprak kütlelerinin bulunduğu yerden aşağı doğru kaymasına heyelan denir. Heyelan için gerekli şartlar olursa ( engebeli arazi, aşırı yağış, geçirimli toprak ve yer çekimi) toprak bulunduğu yerden koparak aşağı doğru kayabilir. Bu da çeşitli can ve mal kayıplarına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir