Doğacak Çocuğun Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

Doğacak Çocuğun Cinsiyeti Nasıl Belirlenir? Araştırınız.

 

İnsan vücüdunda tüm hücrelerin çekirdeklerinin içinde yer alan DNA paketlerine kromozom denilir. İnsan vücudunda toplam 23 çift kromozom taşır. Bu kromozomlardan iki tanesi cinsiyeti belirleyen kromozomlardır. X ve Y kromozu adlandırılan bu kromozomlar anne karnında yumurtanın erkek spermi tarafından döllenmesi ile gebelik başlangıcında oluşur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Doğacak çocuğun cinsiyeti yumurta spermle döllendiği zaman genetik olarak belli olmaktadır. Anne karnında geçirilen ilk yedi haftalık süreçte her iki cinsiyet içinde aynıdır. Ancak dokuz-on hafta sonra kız ve erkek bebekler sahip oldukları farklı hormonların etkisiyle kendi genetik yapılarına göre gelişim göstermektedirler. Bebeğin cinsiyetini belirleyen değişken erkek speriminde X ya da Y kromozomudur. Buna karşılık olarak kadınlar da sadece X koromozomu bulunur. Anne de bulunan sabit X kromozomuna karşılık babadan da X kromozomu geliyor ise eşleşme XX olur bebeğin cinsiyeti kız olur. Yine annede bulunan X kromozomuna karşılık babadan Y kromozomu gelir ise eşleşme XY olur ve bebeğin cinsiyeti erkek olacaktır.

 

Hamilelik süresince genellikle 16. haftalarda bebeğin cinsiyeti tespit edilebilmektedir. Bilimsel bilgiler ışığında bebeğin kız ya da erkek olma olasılığı yüzde ellidir. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde etkili olduğu iddia edilen yöntemlerin açıklaması tamamen tesadüftür. Dünyaya gelen erkek ve kız bebeklerin oranı yaklaşık yüzde 50-yüzde 50 gibi eşit oranlardadır. Bu durum doğanın mükemmel dengesinin de bir göstergesidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 1,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir