Doğa, yaşadığınız çevrede hangi amaçlar için kullanılmaktadır?

Doğa, yaşadığınız çevrede hangi amaçlar için kullanılmaktadır?

Yaşadığımız çevre, doğa içerisinde hayatımızı sürdürmek için oluşturduğumuz yapay çevredir.

Dolayısıyla yaptığımız her şey doğa içinde gerçekleşir. Doğayı her şeyden önce hayatımızı sürdürdüğümüz evleri inşa etmek için yani yerleşme amacıyla kullanıyoruz.  Ayrıca çalışmak için yapılan her türlü sanayi tesisleri, alışveriş merkezleri ve herhangi bir yere ulaşmak için kullandığımız yollar, köprüler hepsi doğa içerisinde inşa edilen unsurlardır. Yani doğayı, hayatımız için gerekli olan tüm yapıları inşa etmek için kullanıyoruz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Doğanın bir diğer kullanım alanı ise tarım. Verimli araziler üzerinde tarım yapılıyor. Otlaklarda ise hayvancılık faaliyetleri yapılıyor.

 

Akarsu üzerine inşa edilen barajlardan elektrik üretiliyor. Ayrıca rüzgâr panelleri de var. Rüzgâr gücüyle de elektrik üretiliyor.

Bununla birlikte yaşadığım yerde bulunan deniz hem balıkçılık yapılan hem de ulaşım amacıyla kullanılan doğal unsur. Yaz mevsiminde ise kıyılar kısa süreli dinlenme alanlarıyla dolu.

Yaşadığım çevreye yakın mermer çıkarılan yerler var. Dolayısıyla madencilik faaliyetleri içinde doğal çevreden yararlanıyoruz.

Sonuç olarak yaşadığım çevrede; yerleşim, ekonomik faaliyetler, ulaşım, enerji, madencilik, tarım ve hayvancılık amacıyla doğadan faydalanıyoruz.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın