Doğa olayları nelerdir?

Doğa olayları nelerdir? Söyleyiniz.

Doğada oluşan hadiselere doğa olayı adı verilir. Doğa olaylarının afetlere sebep olmasında jeopolitik yapı, yeryüzü şekilleri ve iklim özellikleriyle insan faktörü etkilidir. Ülkemiz sahip olduğu bu özellikler dolayısıyla da önemli risklere sahiptir heyelan, deprem, sel ve çığ gibi afetlerden sık sık etkilenir. Doğal afetler can ve mal kaybına sebep olur.

Deprem, Sel, Çığ, Erezyon, Tsunami, Kar, Dolu, Yanardağ patlamaları, Hortum, Kasırga, Heyelan, Yağmur, Sis, Yıldırım düşmesi gibi çok sayıda doğa olayı vardır. Dünyada en çok görülen doğa olaylarından bazıları biraz daha detaylıca aşağıda açıkladık;

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  • Deprem: Yer kabuğu katmanlardan meydana gelmiştir ve bu katmanlar devamlı hareket eder. Katmanlarda oluşan ani kırılmalar dolayısıyla depremler oluşur. Depremle meydana gelen titreşimler dalgalar halinde yer küreye ulaşır ve tahribatlara sebep olur. Kısacası yer kabuğunun yapısında meydana gelen sarsıntılara zelzele yani deprem denir.

 

  • Yanardağ (Volkan) Patlamaları: Yanardağ, mağmanın yer kabuğundan çıktığı bölgededir. Yanardağdan çıkan mağmayalav adı verilir. Yanardağ daha çok koni biçimindedir. Volkanik patlamalar Dünya’nın iç yapısınınhala sıcak olduğu anlamına gelir. Uzun zamandır lav çıkmayan volkanlar, sönmüş volkandır. Ülkemizde aktif olan bir volkan yoktur, sönmüş yanardağlar vardır. Bunları sıralamak gerekirse; Ağrı dağı, Süphan dağı, Nemrut dağı ve Hasan dağı olarak sıralayabiliriz.

 

  • Sel: Toprağın yüzeyini kaplayan, düzensiz ve ani bir biçimde büyük su taşkınlığına sel denir. Akarsular, taşıyabilecekleri sudan daha fazla su ile yüklendiklerinde sel meydana gelir. Sel sonucunda can ve mal kayıpları oluşur. Maalesef temiz su bulunamaz, tarım alanları tahrip olur ve ulaşımda aksaklıklar meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir