Doğa konulu bir kompozisyon yazınız.

Doğa konulu bir kompozisyon yazınız.

Doğa

Doğa, bizlerin yaşam kaynağı olarak her ihtiyacımızı karşılayan hayatta kalmamızı sağlayan her türden ihtiyacımızı bünyesinde tutan bir bütün olarak her şeyimizdir. Doğa en temelde nefes almamızı sağlayan ağaçları bünyesinde bulundurarak hayatta kalmamızı sağlar. Doğa vücudumuz dörtte üçünü oluşturan suyu bizlerle buluşturarak yine yaşamamızın temelini oluşturur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Doğa yine en temel ihtiyacımız olan besin kaynaklarını bizlere sunar. Mesela balıklar, yenilebilen otlar, meyveler, yine hayvanların beslenmesini ve bize et, süt gibi ihtiyaçlarımızın karşılanmasını sağlar. Doğa sadece maddi ihtiyaçlarımızı değil bizlerin içinin huzurla dolmasını sağlayan yemyeşil ormanlar ve rengarenk çiçekler sunar. Kış aylarında görsel bir şölen olan kar ile bizleri mutlu eder.

 

Doğa bizlerin yaz aylarında serinlememizi ve spor yapmamızı sağlayan denizleri de bünyesinde barındırır. Doğa bünyesinde bir çok coğrafi yapıyı da bizlere sunar. Örneğin Denizli ilimizde bulunan Pamukkale travertenleri, Nevşehir ilimizde bulunan Kapadokya bölgesi, Trabzon ilimizde bulunan uzun göl, Antalya ilimizde bulunan Falezler gibi ülkemizin dört bir yanındaki birer şaheser olan ormanlar, denizler, göller gibi bir çok doğal güzelliği sunmaktadır.

Doğa biz insanların en iyi dostu olup biz insanlarda onu korumak için doğaya zarar veren eylemlerden uzak durmalıyız. Örneğin doğada kaybolması yüzyıllar alan plastik poşet ve şişe gibi gündelik hayatımızda çok fazla kullandığımız çöp atıklarını doğaya atmayarak, kimyasal maddeler ağırlıklı atıkları doğaya bırakmayarak, doğal alanlarında hayatlarını sürdüren yabani hayvanları avlamayarak ve doğamızın en temel unsuru ormanlarımızdaki ağaçlarımıza zarar vermeyerek doğamızı korumalıyız. Ayrıca ormanlarımızı ve yaşam alanlarımızı daha yeşil ve daha yaşanılabilir yapabilmek için ağaçlar dikip onların bakımlarını yaparak bize her şeyi sunan doğaya teşekkürlerimizi sunmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir