Doğa, bir sanat yapıtı olarak görüldüğü zaman güzeldir.

“Doğa, bir sanat yapıtı olarak görüldüğü zaman güzeldir.” sözüyle Kant, ne anlatmak istemektedir? Açıklayınız.

Filozof ve estetik düşünürlerinin birçoğu, doğa güzelliği ile sana güzelliği arasında belli sınırlar çizmekte ve sanat güzelliğinin doğa güzelliğinin bir adım önünde olduğunu savunmaktadırlar. Hatta bazı düşünürler daha da ileri giderek, doğa güzelliğinin ancak sanat güzelliğiyle tamamlanabileceğini ileri sürmektedirler. Örneğin; Delacroix’in ünlü sözü “Biz romantik olduktan sonra dağlar güzelleşti.” Tamda bunu ifade etmek için söylenmiş sözlerden biridir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Daha sonraları özellikle İngiliz ressamlarının yaptıkları resimlerde dağları göründükleri gibi doğal halleriyle resmetmelerinin ardından bu bakış açısı değişmiş ve farklı düşünenler de ortaya çıkmıştır. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; ünlü İngiliz ressam Thames’in dağları sisli bir şekilde çizmesi, insanların dikkatini çekmiş ve farklı bakış açılarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Thames’ın çizmiş olduğu bu resim çoğu kişi tarafından beğenilmiş ve aslında dağların var olan güzelliğinin sisli olup olmaması engellememiş ve dağların güzelliğinden de bir şey eksiltmemiştir.

Dolayısıyla sanat güzelliğinin ortaya çıkması için doğa güzelliğinin yol göstericiliği çok önemlidir. Doğadaki güzellikleri en iyi şekilde kavramak ve bunu çizerek ortaya koymak aslında sanat güzelliğinin de bir nevi parlamasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle Kant, “Doğa, bir sanat yapıtı olarak görüldüğü zaman güzeldir.” Sözüyle estetik bir tavır ile resmedilen doğanın aslında zamandan ve mekândan sıyrılarak tinsel bir biçim alacağını düşünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir