Dinimizde emredilen başlıca ibadetler hangileridir?

Dinimizde emredilen başlıca ibadetler hangileridir? Söyleyiniz.

İbadet kelimesi abd kelimesinden türemiştir. Abd; kul demektir. Kulluğunun sorumluluğunu yerine getirmek isteyen Müslümanların yaptığı fiillere ve davranışlara ibadet denilir. İbadet ile kul kendi acizliğini belirtirken aynı zamanda Rabbimizin (cc) ne kadar yüce olduğunu idrak eder. Her dinde, inanan kişilerin yapması gereken bazı fiiller vardır. Dinlerde bu farklı şekillerde ifade edilmektedir. Hristiyanlar, dua ve ayinler için kiliseye gitmek zorundadır. Hinduizm, Sihizim, Yahudilik gibi bütün dinlerde, insanlar yüce yaratıcılarına şükür etme isteğini duymaktadır. İslam dininde kullar, Allah’ın verdiği nimetlere karşı şükrünü eda etmek ve yüce olan Yaratıcıya (cc) hamd u sena etmek için ibadet eder.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Allah’a iman bir kişinin yapması gereken ilk ve en temel iştir. İman eden kişi imanını bir şekilde göstermelidir. Göstermek için ibadet etmelidir. Sadece iman ettim demek yeterli değildir. İmanın, kişinin teslimiyetini gösteren ibadetlerle desteklenmesi şarttır. İmanı destekleyen ve kişinin teslimiyetini gösteren ibadetler çoktur. İslam Dininin başlıca ibadetleri İslam’ın şartlarında bildirilmiştir. İslam’ın şartı 5’tir. Birinci şart; kelime-i şehadet getirmektir. Diğer 4 şart ise başlıca ibadetlerimizi sıralamaktadır.

  • Günde 5 vakit namaz kılmak: Bir Müslümanın günde 5 vakit namaz kılması kulluğunun gereğidir. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazları kılınması gereken 5 vakit farz namazlardır.
  • Ramazan ayını oruçlu geçirmek: Ciddi rahatsızlığı olmayanların Ramazan orucunu eksiksiz tutması farzdır.
  • Zekat vermek: Dinen zengin sayılacak durumda olan kişinin malının 1/40’ını fakir ve ihtiyaç sahiplerine vermesi farzdır.
  • Hacca gitmek: Maddi imkanı bulunan ve sağlığı iyi olanın hayatında bir kere Kabe’yi ziyaret etmesi farzdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir