Dinimizde akrabalarla iyi ilişkiler içinde olmaya ve onlarla ilişkileri sürdürmeye ne denir?

Dinimizde akrabalarla iyi ilişkiler içinde olmaya ve onlarla ilişkileri sürdürmeye ne denir?

Akraba, kan ve nesep bağı ile yakın olunan kişiler demektir. Akraba seçimi bu yüzden mümkün değildir. İnsanın değiştiremeyeceği kaderidir. Doğuştan gelen ve üstünde oynamaya etki ve yetki bulunmayan bir kaderin tezahürüdür. Anne ve babanın genlerinden gelen bir oluşumdur. Doğum anında kendini müjdeli ve sevgi dolu gözlerle bekleyenlerdir. Acısını paylaşarak azaltan, sevincini birlikte yaşatarak artıran insanların oluşturduğu kümeye, akraba denir.

Dinimiz, adına sılai rahim koyduğu ve akraba ile olan ilişkilerin sürdürülmesini tavsiye ettiği bir uygulamaya sahiptir. İslam dini, akraba ilişkilerine çok önem vermektedir. Akraba ziyaretlerini de sılai rahim ismi ile isimlendirir. Sılai rahim adlı bu ilişki yumağının kesintiye uğratılmamasını da özellikle tavsiye ve emreder. Akrabası ile olan ilişkilerini sürdürme gayesi ile sılai rahim yapmak isteyen kişinin de, evinden çıktığı andan yeniden evine döneceği ana kadar ibadet sevabı ile ödüllendirileceği ifade edilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Anne ve babası tarafından sahip olduğu tüm insanlar, akrabadır. Annesinin kan bağı ile yakınları olan ve başta annanne ile annesinin babası olmak üzere tüm yakınları bu kapsamdadır. Aynı şekilde babaanne ve babasının babasının da içinde olduğu baba tarafındaki tüm yakınlar da akraba statüsündedir. Sılai rahim yapmak ve akrabalarını ziyaret ederek aralarındaki ilişkiyi hem güçlendirmek hem de sürdürmek isteyen insanlar, bu akrabalarını ziyaret ederler. Bundan ötürü özellikle dini bayramlar, akraba ziyaretleri ile taçlanmalıdır.

“Dinimizde akrabalarla iyi ilişkiler içinde olmaya ve onlarla ilişkileri sürdürmeye ne denir?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.