Dini ifade ne demektir?

Dini ifade ne demektir?

Din, insanın Yüce Yaratıcısı ve diğer varlıklarla olan ilişkisini düzenleyen kanunlar bütünüdür. Din, Allah tarafından, peygamberler vasıtasıyla gönderilir. İnsanlar tarafından din olarak uydurulan dinler de vardır. İnsan var olduğu müddetçe din olmuştur. Çünkü insan, nasıl inanması gerektiğini, nasıl ibadet edeceğini, insanlar arasındaki ilişkisinin nasıl olması gerektiğini bilemez. İnsana bütün bunların Allah(cc) tarafından öğretilmesi gerekir.

İlk insan Hz. Adem (as), yeryüzüne gönderildiğinde Allah onun ihtiyaçlarına karşılık vermiştir. Kur’an’ın ifadesine göre kelimeleri yani dünyada kullanacağı maddeleri ve nasıl kullanacağını Hz. Adem’e öğretmiştir. Günlük ihtiyaçlarını karşılamasında yardımcı olan Allah, insanın yaratılışında var olan inancın da nasıl karşılanması gerektiğini gönderdiği dinlerle insanlara öğretmiştir. Allah tarafından gönderilen din insanlar tarafından bozulunca yenisini göndermiştir. Böylece insanlar asla başıboş bırakılmamıştır. İnsanlık tarihinde her zaman insanlığı tutunacağı hak din olmuştur. En son ve kıyamete kadar bozulmayacak hak din İslam’dır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Biz insanlar, insanlar konuşarak anlaşırız. Duygumuzu, düşüncemizi ifade edebilmek için kelimeler kullanırız. Kelimelerle iletişim kurar, konuşuruz. Toplumsal bir varlığın iletişimsiz kalması mümkün değildir. İletişim kurmanın en temel öğesi konuşmadır. Bizler konuşurken çevremizden edindiğimiz kelime dağarcıklarını kullanırız. İlk konuşmalarımızda çevremizden öğrendiklerimizi konuşurken zamanla okuduklarımızdan ve okulda öğrendiklerimizle kelime dağarcığımızı geliştiririz. Müslüman bir toplumda ve aile yaşadığımızdan dolayı doğal olarak konuşmalarımıza dini kelimeler yerleşir.

Dini ifade; günlük hayatta kullandığımız din temelli kelimelerdir. Örnek olarak selam verirken Selamun aleykum demek, Allah’a emanet ol, Allah’a şükür, haram, helal, sevap gibi kelimeler dini ifadelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.