Dini bayramlarda neler yaparız?

Dini bayramlar Müslümanlar için buluşma anlamına gelir. İlk olarak dini bayramlarda sabahları bayram namazına gidilir. Özellikle bayram namazı kılmaya yakın zamanlarda camilerde verilen sohbetler, yapılan zikirler ve söylenen ilahiler insanlara bayram sevincini yaşatacak niteliktedir. Dini bayramlarda camiye farklı yollardan gitmek, cemaatle bayramlaşmak en güzel durumlardandır. Ayrıca eve gelindiğinde ailecek bayramlaşmak ve büyüklerin ellerini öperek hayır dualarını almak bayramda yapılan toplumsal kaynaşma fırsatlarındandır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dini bayramlarda eğer Ramazan Bayramı ise büyüklere, akrabalara ve komşulara ziyaretler yapılır. Sene içerisinde görüşme imkanı bulamayan pek çok kişi bu vesile ile görüşme imkanı bulur. Kurban Bayramı’nda ise Allahu Teala’ya karşı kurban ibadetini yerine getirmek isteyen büyük küçük herkes bu güne özel olarak hazırlanır. Evlerde bayram coşkusu başladığı gibi kurban kesilirken yapılan zikirler ve oluşturulan manevi hava çoğu kişi için büyük bir rahatlama duymayı sağlar. Özellikle Kurban bayramlarında kurban kesmek psikolojik olarak Müslümanların saldırganlık içgüdüsünün doymasını sağladığından dolayı toplumda şiddete eğilim oranının da azalmasını sağlamaktadır.

 

Dini bayramlarda büyük sofralar, birlik beraberlik duyguları, kabir ziyaretleri, camilerde dualar, küçükleri mutlu edecek ufak hediyelikler ve dini değerlere olan hassasiyet ön plana çıkar. Ayrıca dini bayramlarda fakirlere sadaka vermek, hiç kimsesi olmayan kişileri dahi ziyaret etmek, misafirlere bol bol ikramda bulunmak, güler yüzlü olmak, temiz kıyafetler giyinmek gibi ufak ancak çok büyük etkileri olan şeylerde yaparız.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın