Din ne demektir? Aile büyüklerinizle bu konuda konuşunuz.

Din ne demektir? Aile büyüklerinizle bu konuda konuşunuz.

Din, Allah’ın (cc) peygamberlere Hz. Cebrail (as) vasıtasıyla gönderdiği, insanların dünya ve ahiret mutluluğunu sağlayan ilahi kanunlar bütünüdür. Allah, insanları doğru yola iletmek için dinleri göndermiştir. Dinler bizlere peygamberler aracılığıyla ulaşmıştır. Hz. Adem’den itibaren insanlık tarihinde birçok ilahi din gelmiştir. Dinler;

  • Hak Din: Allah’ın gönderdiği ve bozulmamış dindir. Hak din olarak yazabileceğimiz tek bir din vardır. O da İslamiyet’tir. İslamiyet; Allah (cc) tarafından, Cebrail (as) aracılığıyla Hz. Muhammed’e (sav) indirilen dindir. Kutsal kitabı Kur’an’dır. Hz. Muhammed’e indirildiği gibi bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Allah’ın koruma vaadi olduğundan İslamiyet, kıyamete kadar bozulmadan insanları doğru yola iletecektir.
  • Muharref Dinler: Aslında Allah’tan tarafından gönderilmiş olmasına rağmen sonrasında insanlar tarafından bozulmuş dinlerdir. Muharref dinlere örnek; Hristiyanlık ve Yahudilik örnek olarak verilebilir.
  • Batıl Dinler: Allah tarafından gönderilmemiş, insanların kendilerinin uydurduğu dinlerdir. Örnek olarak; Hinduizm, Taoizm, Şintoizm verilebilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Din, akıl sahibi ve hür insanların kendi iradeleriyle seçmeleri durumunda onu hayra ve güzelliğe sevk eder. İslam dinine göre, kişi din konusunda zorlanamaz. Fakat kendi iradesi ile hak din İslamiyet’i seçer ve yaşarsa hayatını mutlu ve huzurlu kılar. Çünkü İslam dininin esasında insanların huzur ve mutluluğu vardır. İslam insanların bu dünyasını düzenlediği gibi ahiretteki mutluluğun da anahtarıdır. İnsanın fıtratında yüce bir güce dayanma ve sığınma ihtiyacı vardır. Din insanın fıtratındaki bu ihtiyacı karşılar. Din sayesinde insan iyi ve güzel işler yaparak hem kendini mutlu eder hem de çevresindeki insanlara faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.