Din Hayatımızın Hangi Yönlerini Etkilemektedir?

Din Hayatımızın Hangi Yönlerini Etkilemektedir? Düşüncelerinizi Sınıfta Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

Din duygusu aslında insanda doğuştan var olan bir duygudur. İnanç, insanın insan olma özelliklerinden biridir. İnsan doğumundan itibaren bir dine mensuptur. İnandığı dinin etkisi ile yaşamını sürdürmektedir. Bu durumda din aslında insan hayatını her yönden etkilemektedir. Günlük yaşamını, özel hayatını, iş hayatını etkilemektedir. Aynı zamanda insani duygular üzerinden dinin etkisini görmek mümkündür. Konuyu açıklamak gerekirse:

 

  • Din insanın mutlu olmasını sağlayan bir kaynaktır.
  • Din insanı duygu ve düşünce açısından olgunlaştırmaktadır. Tutum ve davranışlarında dengeli olmayı sağlamaktadır. Atacağı adımı muhakeme gücü vermektedir.
  • Din insanın aklını etkilemektedir. Karar verme yetisini, doğru ile yanlışı ayırt etme ölçüsünü sağlamaktadır. Araştırma ve doğruyu bulma yönüne yardımcı olmaktadır.
  • Din insanın iradesini etkilemektedir. Seçimlerinde ve davranışlarında dinin etkisini görmek mümkündür. Çevresine ve ailesine karşı davranışında irade önemlidir.
  • İnsanlardaki sorumluluk duygusu üzerinde dinin etkisini görmek mümkündür. Vicdan ve düşünce gücü üzerinde etkisi vardır.
  • Din insanın araştırıp öğrenmesinde, doğru yolu bulmasında etkilidir. Her yönden araştırmak insanı belli bir olgunluğa ulaştırmaktadır.
  • Din insanın anlayışına etki eder. Çevrisini anlamada, insanlar arasındaki iletişiminde, çocuklarına ve ailesine karşı davranışlarında dinin etkisi büyüktür.

 

Kısaca din insan hayatını anlamlandırmada yardımcı olmaktadır. Bunu yapabilmek için insanın okuması, düşünmesi, anlaması ve çıkarımına göre davranması gerekmektedir. İslam dini ve kur’an-ı Kerim insana hayatı boyunca yol gösteren bilgileri içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.