Dilini bilmediğiniz bir ülkede yaşadığınızı hayal ediniz.

Dilini bilmediğiniz bir ülkede yaşadığınızı hayal ediniz.  Karşılaşabileceğiniz zorluklar neler olabilir?

Yaşam, kendimizle olan etkileşimimizin yanı sıra diğer insanlarla olan etkileşimi de beraberinde getirmektedir. Diğer insanlarla olan etkileşimimizde büyük ölçüde dille sağlanmaktadır. Dilini bilmediğimiz bir coğrafyada yaşamak oradaki insanlarla bilmediğimiz bir dil üzerinden iletişim kurmak anlamına gelir.

Dilini bilmediğimiz bir ülkede yaşamak iletişim problemlerine sebep olmaktadır. Ki böyle bir durumda onlarca hatta yüzlerce ayrı iletişim problemi ile karşılaşılmaktadır fakat yine de bu problemleri belli başlıklar altında toplayabilmekteyiz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Tam bu noktada dilini bilmediğimiz yabancı bir ülkede yaşamaktan kaynaklanan problemleri formal ve informal problemler olarak ikiye ayırabiliriz.

Formal problemler, resmi makamlarla yaşanılan iletişim problemleri olup, özellikle evrensel diller olarak kabul edilen ya da ilgili coğrafyada yaygın bulunan ortak dillerden herhangi birine sahipsek işimiz çok daha kolaylaşacaktır. Fakat, o ülkenin kendi dilini ve yukarıdaki niteliklere sahip bir dili bilmediğimiz bir coğrafyada resmi makamlarla iletişimizde büyük sorunlar doğacaktır. Çünkü resmi makamlarla yaptığımız iletişim resmi bir dil istemektedir ve çoğu zaman ilgili dile tam hakim olmayı gerektirir. Bu noktada kendi ülkenizin ilgili ülkedeki büyükelçilik ve konsolosluk gibi resmi kurumlarından ya da tur acentaları gibi sivil kurumlardan bu konuda yardım almanız en doğrusu olacaktır.

İnformal iletişim problemleri ise dilini bilmediğimiz yabancı bir ülkede yaşarken günlük yaşamda karşılaştığımız problemlerdir. Bu problemleri de yine 2 başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar; zorunlu iletişime dair problemler ve keyfi iletişime dair problemlerdir. Bir günlük ihtiyacınızı karşılamak için kurduğunuz iletişimde jestler ve mimikler yardımıyla zorunlu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Özellikle son yıllarda kalitesi epey artan akıllı telefonlarımızda kullandığımız “çeviri uygulamaları” da işinize büyük ölçüde yarayacaktır. Keyfi iletişim problemlerine ise, mesela bir arkadaş grubuyla sohbet etmek gibi durumlarda rastlanır. Aslında dilini bilmediğimiz yabancı bir ülkede yaşamanın en büyük ve üstesinden gelinemeyecek problemi budur. Eğer iletişim kurduğunuz insanlarla bildiğiniz ortak bir dil yoksa iletişim kuramazsınız ve gittikçe toplumdan izole olursunuz. Ama yine de özellikle son dönemde birçok ülkede artık İngilizce ortak dil olarak kabul edilmekte ve herkese öğretilmektedir. Dolayısıyla İngilizce biliyorsanız ya da başka bir ortak dil bu sorunun da üstesinden geleceksinizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.