Dil sağlığımızı korumak için başka neler yapabileceğimizi arkadaşlarımızla tartışalım.

Dil sağlığımızı korumak için başka neler yapabileceğimizi arkadaşlarımızla tartışalım.

İnsanın bedeninin giriş noktası olan ağır ve bu ağızda bekçi olarak değerlendirebileceğimiz dil bedene girecek her şeyi kontrol etmektedir. Bu kontrol ile birlikte insan her şeyi ağzına almaz ve yemez. Dil aslında bedenimizin koruyucusudur diyebiliriz. Dil ile yemeklerin tadına tuzuna bakarak uygun olanları yeriz. Dilin bu özelliği kişilere has bir özelliktir. Bir kişiye çok lezzetli gelen yiyecekler bir başkası için lezzetli olmayabilir.

Dil üzerinde tadları alan dokular bulunmaktadır. Bu dokular vücut için çok acı, ekşi, tuzlu gibi tatları algılayarak bunlar konusunda beyni uyarır. Kişi yemeği buna göre yemeye karar verir. Dil üzerindeki bu dokular zarar görürse bu tatlar algılanamaz. Dilin bu açıdan sağlığının korunması çok büyük önem taşımaktadır. Dilin korunması için yediğimiz içtiğimize dikkat etmeliyiz. Ağız içinde dilin dışında dişler bulunmaktadır. Dilin sürekli değdiği damak ve dişlerin sağlığının korunması demek dilin sağlıklı olması demektir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dilin sağlığının korunmasında aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek içecekler tüketmemeye özen göstermeliyiz. Çok sıcak dili yaktığı gibi çok aşırı soğuk da dile zarar verir. Asitli ve gazlı içecekler dile zarar verdiği için bunlardan da uzak durmakta yarar vardır. Bunlara ek olarak zararlı alışkanlıklardan uzak durulması dil sağlığı açısından önemlidir. Alkol, sigara gibi alışkanlıklar dilin kimyasal olarak etkilenmesine ve zarar görmesine sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın