Devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları hakkında araştırma yapınız.

Devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları hakkında araştırma yapınız.

Yaşadığımız topraklar üzerinde insanların birlikte yaşayabilmeleri için ve bu yaşam düzeni içerisinde belirli bir sistematiği bulunup huzur ve güvenin sağlanabilmesi için yasalar oluşturulmuştur. Bu yasalar çerçevesinde toplumsal düzenin sağlanması amacı ile her türlü istek ve görüşe hitap edecek kurumlar oluşturulmuştur. Devlet eli ile oluşturulan devletin içerisinde yaşayan vatandaşların aktif olarak çalıştıkları yerlere devlet kurumu adı verilmektedir. Devletin kendi isteği ile açmış olduğu genel olarak yurt genelinde disiplin sağlanmasında ve işlerinin yürütülmesinden ön ayak olacak devlet kurumları içerisinde çalışan her biri vatandaş belirli bir miktar para alarak bu görevi yerine getirmektedir.

Sivil toplum kuruluşları da kendi faaliyetlerini gerçekleştirirken devlet denetiminden geçmektedir. Ancak devlet kurumlarından farklı olarak halkın oluşturmuş olduğu belirli gruplara bu isim verilmektedir. Sivil toplum örgütlerinin kurulmasının en büyük amacı o topraklar üzerinde yaşayan her türlü vatandaşın isteklerini karşılayabilmek ve onlara yardımcı olabilmektir. Yardım amacıyla kurulan kuruluşlar bu kategori içine girebilirken bunun dışında etrafta herhangi bir zararın doğmaması, önlenmesi ve kişinin topraklarına daha çok pahalı hale gelebilmesi için çalışmalarına aktif bir şekilde yürüten sivil toplum örgütleri de bulunabilmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Çevrenin düzeninin korunabilmesi insanların daha güvenilir bir şekilde topluluklar halinde yaşayabilmesi sağlayacak olan temel kurumlarda yine sivil toplum kurumlarıdır. Sivil toplum kurumları halkın içerisindeki insanlar tarafından oluşturulur. İnsanların aynı amaç için bir araya gelmesi ile oluşan sivil toplum kuruluşlarından gönüllülük esasına dayanmaktadır. Kurum içerisinde çalışan kişiler rutin bir maaş alma ya da bir beklentiye girme süreçleri bulunmamaktadır. Gönüllü olarak faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları halkın çıkarı için faaliyetlerde bulunan kurumlar olarak adlandırılabilir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın