Devlet hizmetlerinde teknoloji kullanımının insanların yaşam kalitesi ve toplumsal ilişkiler üzerine etkisi nedir?

Devlet hizmetlerinde teknoloji kullanımının insanların yaşam kalitesi ve toplumsal ilişkiler üzerine etkisi nedir?

İnsanlar yaşamlarında devlet kurumları ile çok fazla etkileşim halinde olduğu için bu etkileşim yaşam kalitesi ve toplumsal ilişkileri doğrudan etkiler. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmak için var olduğundan devlet kurumları ile olan ilişkilerimizde bu kolaylıklardan nasibini alır. Yaşam kalitemizi artıran bir kaç örnek vererek daha anlaşılır hale getirelim.

Bunu bir kaç örnek ile açıklayarak yaşam kalitesini artırdığını anlatalım. Örneğin eskiden ikametgah kağıdı almak için muhtarlara gitmek ve ücret ödemek gerekiyordu. Bir mahalle düşünün ve muhtarlık binasını mahallenin tam ortasına koysak bile sadece ulaşım için gidiş – geliş en kötü ortalama 20 dk harcamamız gerekir. 10 dk da sıra bekleme süresi eklesek ortalama 30 dk harcamak gerekli. Günümüzde ise bu hizmet e-devlet denilen portal üzerinden de verilmekte. Teknoloji sayesinde bu bilgiler artık e-devlet üzerinden görülebilir ve çıktı alınarak resmi hizmetlerde kullanılabilir. Muhtarlığa gitmek, sıra beklemek ve en önemlisi zaman kaybetmek yok.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Diğer bir örnek olarak ise vergi ödemek. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de vatandaşlar vergi ödemek zorunda. Eskiden vergimiz ödemek için bankaya yada vergi dairelerine gidip saatlerde kuyruk beklemek gerekirdi. Teknolojinin gelişmesi ile online ödeme kavramı ortaya çıktı. Günümüzde vergi ödemeleri dahil bir çok ödememizi yerimizden kalkmadan telefon yada bilgisayar üzerinden kolayca ödeyebiliriz. Bu kolaylık hem bize zaman kazandırır hem de devletimize ait vergi dairelerin uzun kuyruklarda beklerken oluşan gergin ortamlardan uzak durmamazı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir