Depremle ilgili neler biliyorsunuz? Anlatınız.

Depremle ilgili neler biliyorsunuz? Anlatınız.

Ülkemiz bulunduğu konum itibari ile birden çok doğal afetin yaşanabileceği bir yere sahiptir. Bu doğal afetlerin birçoğu genellikle fay hatlarının bulunduğu noktalar ya da yüksek dağ tepelerinin olduğu kısımlarda yaşanmaktadır. Bu konuma göre de doğal afetin çeşidi değişim gösterir. İnsanın bu tarz doğal afetlere müdahale etmesi mümkün değildir. Fakat öncesinde önlem alabilir. Bunun için ülkemizde yaşanan doğal afetlerin çeşitlerini bilmemiz gerekir.

Fay hatlarının kırılması ile oluşabilecek yer altındaki oynamaya “deprem” adını veriyoruz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yüksek dağ tepelerinden gürültülü bir şekilde düşen o büyük toprak kaymalarına heyelan adı veriliyoruz.

Kışın kar kütlelerinin buzula dönüşüp sivri boyut olarak bir anda düşmesine çığ ve hatta çığ felaketi olarak da geçtiğini bilmekteyiz. Yağmurların çok yağması sonucu da sel felaketi meydana gelir. Güneşin fazla oluşu da küresel ısınmaya sebep olur.

Bunların her birini yaşayabilen bir ülke olarak en çok bilgilinen maddi ve manevi kayba uğratan doğal afetlerden biri depremdir.

Deprem yerkürenin sallanmasıdır. Yerin altında oluşan fay kırıklıklarının bir anda çatlayarak ya da herhangi bir sebepten dolayı titreşim alıp toprak yüzeyine bu titreşimi yansıtması olayıdır.

 

 

Deprem bir anda gelen ve depremin yaşandığı ortamlarda sağlam yapılı binalar yoksa kırıp geçirebilen maddi ve manevi şekilde pek çok hasar veren bir doğal afettir.

Peki bunu önceden tahmin edemez miyiz? Ülkemizde bu tarz deprem tespit edecek özel bir merkez vardır. Kandilli rasathanesi deprem ölçümlerinin yapıldığı yerdir. Burada yaklaşık birkaç saniyeler içerisinde oluşabilecek deprem tespiti yapılabilir ve ayrıca dünya üzerindeki ve Türkiye’deki oluşan depremlerin bildirimi de yine bu rasathaneden ve rasathane internet sitesinden yayımlanmaktadır.

Deprem oluştuğunda depremin ölçüm cihazı da vardır ve depremi ölçen cihazın adına sismograf adı verilmektedir. Depremin tüm bir alan olarak incelenmesini esas alarak kurulmuş olan bilim dalına da sismoloji adı verilir.

Deprem geldiği anda çok kısa süreler içerisinde fark edilebilen ama geldiği anın net bir şekilde günler öncesinden tahmin edilemeyen bir doğal afet olması ile beraber öncesinde alınacak önlemler ile daha da etkileri azaltılabilecek bir doğal afettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir