Depremden önce alınacak önlemler nelerdir?

Depremden önce alınacak önlemler nelerdir? Yazınız.

Herkesin başına gelebilecek, herkesin belki bir gün yaşayabileceği; yaşamama ihtimalinin kesin olarak bilinemeyeceği şeyler doğal afetlerdir. Doğal afetler doğada birden meydana gelen insanların o anda önlem alamayacağı, engelleyemediği bazılarını hatta tahmin edemediği yıkımlarıdır.

Doğal afetlerin gelişini tahmin edemiyorsak ve o anda aldığımız hiçbir önlem işe yaramıyorsa bu tamamıyla yenik düşeceğiz anlamına gelmemektedir. Herhangi bir doğal afet öncesinde de kişi önlemlerini alabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ve aldığı önlemler ile can ve mal kaybını en aza indirebilir. Toprak altında fay hatlarının kırılmasıyla oluşan özellikle fay kırıklarının çok fazla bulunduğu bölgelere daha şiddetli bir şekilde sarsıntı yaşatan deprem olayını da önceden önlem alarak, bazı kayıpların önüne geçebiliriz.

Deprem öncesinde almamız gereken en önemli önlemlerden birisi sağlam evler yapmaktır. Sağlam ve kaliteli malzemelerle yapılan evler yerin sarsıntıyla yıkılamayacaktır. Bu da ev içindeki hem ailemizi korunmuş olmamız hem de eşyaları korumuş olmamız, demektir.

 

Depremin çok şiddetli vurması ile en sağlam binanın bile sarılamayacak garantisi verilemez. Böyle durumlarda da deprem durumu riski yaşanmadan önce hazırlamış olduğumuz acil yardım durum çantaları işe yarayacaktır.

Acil yardım durum çantaları, her an her evde bir tane bulunması gereken ve bu çantadan içerisinde bozulmayacak tarzda kapalı ürün bir gıdanın bir düdüğün yardımcı olduğunu görüyoruz. Buna bir el fenerinin bulunması ve ayrıca kişinin herhangi bir yaralanma sakatlık ya da kanama anında kullanabileceği birkaç tıbbi gereç bulunması gerekir.

Ufak olarak görülebilecek bu tarz önlemleri alabilmek felaket anlarında işimize çok yarayacaktır.

Bunun dışında deprem öncesinde yapılabilecek en önemli şeylerden birisi de “ Bir deprem anında ne yapmalıyım?” eğitimi almaktır. Bunun için eğitici videolar izleyebilir ya da seminerlere, eğitimlere katılabiliriz. Deprem hakkında bilgili olmak deprem anında ne yapmamız gerektiğini de bize öğretmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir