Deprem anında neler yapmanız, güvenliğinizi nasıl sağlamanız gerektiği

Deprem anında neler yapmanız, güvenliğinizi nasıl sağlamanız gerektiğini liste hâlinde defterinize yazınız.

Üzerinde bulunduğumuz yer kabuğunun zaman zaman yer değiştirip veya yapboz parçası gibi birinin üzerine oturacak biçimde hareket etmesine bağlı olarak oluşan doğal afete deprem denir. Her doğal afet gibi depreminde canlılar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Özellikle can kayıpları başlıca sonuçlardan biridir. Peki, bu sonuçlardan nasıl korunmalıyız, olası bir deprem anında neler yapmalıyız?

Olası bir deprem yapmamız gereken ilk iş aslında sakin kalmaktır. Panik halinde iken sağlıklı düşünemez hem fiziksel olarak hem ruhsal olarak bilinç dışı hareketlerde bulunabilir insanlar ve bu da kötü sonuçlara sebep olmaktadır. Şu an bu yazıyı okurken depreme yakalandığınızı varsayarsak önce sakinliğimizi koruyup üzerimize devrilebilecek (dolap, kitaplık, vitrin vb.) eşyalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Aynı şekilde kapılar ve pencerelerde kırılma ihtimali olduğundan dolayı uzak durulması gereken konumlardandır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Hızlı bir şekilde güvenli olabilecek bir noktaya gidilmelidir. Masaların altı(masanın cam olmaması önemlidir) bu gibi durumlarda saklanılabilecek en önemli yerlerden biridir. Masanın altına girdikten sonra dizlerinizi göğüs kafesinize kadar çektikten sonra iki elinizi başınızın üstüne koyarak başınıza gelebilecek herhangi bir darbeye karşı korumuş olursunuz. Bu durduğunuz pozisyona yaşam üçgeni adı verilir. Sarsılma geçene kadar bu konumda kalmak sizi olabildiğince güvende tutacaktır.

 

Sarsılma bittiği zaman sakinliğiniz koruyarak bulunduğunuz güvenli konumdan ayrılabilirsiniz. Sakin ve hızlı bir şekilde kapıdan çıktıktan merdivenleri kullanarak aşağıya inmeye başlayabilirsiniz. Asansör kullanmanız sizin yaşamınızı büyük ölçüde tehlikeye atacak durumlardan biridir. Kaçıncı katta olursanız olun asansör kesinlikle kullanmayın. Deprem sebebiyle elektrikler kesilmiş olabilir. Etrafta gürültüler, alarm sesleri gelebilir. Bunların sizi strese sokmasına izin vermeden merdivenlerden indikten sonra artık dışarıdasınız. Şimdi geçilebilecek güvenli noktaları inceleyelim.

Öncelikle köprüler, binalar, elektrik direklerinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu tarz yapıların yıkılma gibi durumları deprem anında her zaman vardır. Ülkemizde belediyenin yaptırdığı “deprem toplanma alanı” konumundaki noktalarda toplanabilirsiniz. Öncelikle bu noktaların bulunduğunuz yere karşı konumunu iyi öğrenmelisiniz. Bu konuma vardıktan sonra kendiniz güvende hissedebilirsiniz. Kendi canınızı kurtardıktan sonra evdeki mal varlığınız için endişelenmemek adına deprem sigortasını yaptırmayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.