Denizlerin tuzluluk oranlarını az olandan çok olana doğru sıralayınız.

Denizlerin tuzluluk oranlarını az olandan çok olana doğru sıralayınız.

Denizlerin tuzluluk oranları enleme göre değişir. Çünkü enlem deniz sularının sıcaklığını belirleyen en temel etkendir. Deniz suyu sıcaklığı değiştikçe buharlaşma miktarı da değişir. Buharlaşma miktarı değiştikçe deniz sularının tuzluluk oranları da değişir.

Tropikal bölgelerde enleme bağlı olarak sıcaklığın fazla olmasından dolayı buharlaşma da fazladır. Buharlaşmanın fazla olduğu denizlerde bu yüzden tuzluluk oranı fazla olur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kutup bölgeleri ise enleme bağlı olarak soğuktur. Bu nedenle kutup çevrelerinde ki denizlerin suları da soğuktur ve buharlaşma miktarı da azdır. Dolayısıyla dünyada tuzluluk oranı en az olan denizler, kutup bölgelerine yakın olan denizlerdir.

 

Enleme bağlı olarak deniz suyu sıcaklıklarının en yüksek olduğu bölge olan ekvatoral bölge ve çevresi buharlaşmanın da en fazla olduğu yerdir. Bu yüzden dünyanın en tuzlu denizleri ekvatoral bölge ve yakınında yer alan denizlerdir.

Ekvatora yakın olan Kızıldeniz, dünyanın en tuzlu denizidir. ( % 3.8 )

Kızıldeniz’den hemen sonra gelen Akdeniz’in tuzluluk oranı daha azdır. Daha kuzeyde yer alan ve kutba daha yakın olan Karadeniz’in tuzluluk oranı da Akdeniz’e göre daha azdır.

Karadeniz’den sonra gelen Baltık denizinde tuzluluk oranı daha da azalır.

Baltık denizi dünyada tuzluluk oranı en az olan denizdir. ( % 0,8)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir