Denizlerin kirlenmesi canlıları nasıl etkiler?

Soru: Denizlerin kirlenmesi, canlıları nasıl etkiler? Sınıfça konuşunuz.

 

Dünyamızda bir çok canlı yaşamaktadır. Karada yaşayanlar ve denizde yaşayanlar olarak sınıflandırabiliriz. Denizlerimizde bildiğimiz yada bilmediğimiz henüz keşfedilememiş milyonlarca canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

 

Denizde yaşayan canlılar genelde sudaki oksijeni kullanırlar. Su içindeki oksijen azalır yada kirlenirse denizde yaşayan canlıların hayatları tehlikeye girer. Yaşam tehlikesi yanında denizdeki kirlilik canlılarda farklı hastalıklara sebep olabilir. Bu hastalıklarında insanlara bulaşma riski oldukça yüksektir.

 

Günümüzde insanların en büyük besin kaynaklarından birisi de denizdir. Denizlerde ve okyanuslarda yaşayan canlılar özellikle de balıklar insanların besin kaynağıdır. Avlanma yolu ile elde edilen balıklar bazı işlemlerden geçtikten sonra soframıza geliyor. Soframıza gelen bu balıkların sağlıklı ve hastalıksız olmasını istiyorsak denizlerimizi temiz tutmalıyız. Kirletmekten kaçınmalıyız. Nasıl ki bizler çevre temizliğine önem veriyor daha sağlıklı bir yaşam alanı hayal ediyorsak denizlerdeki canlılar içinde aynı şeyleri düşünmeliyiz.

“Denizlerin kirlenmesi canlıları nasıl etkiler?” için 6 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.